Avrupa’ya götürme vaadiyle dolandırıldılar!

Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve daha birçok ülkenin vatandaşı yurt dışında iş vaadiyle dolandırıldı. İddialara göre dolandırıcılar her bir vatandaştan para istedi, sonra ortadan kayboldu. Kimi arabasını sattı, kimi ise son parasını verdi. Sadece paraları gitmedi, pasaportlarına ve kimliklerine el koyuldu ve kaçak durumuna düştüler.

Avrupa’ya götürme vaadiyle dolandırıldılar!

Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve daha birçok ülkenin vatandaşı iş vaadiyle 120 kişi dolandırıldı.

Hepsinin ortak yanı bir sosyal medya hesabında birleşmişlerdi. O hesaba da kendi Özbek vatandaşları tarafından bir iş ilanı geldi. O ilan Almanya’ya götürüyordu ve o ilana başvuru yaptılar.

Dolandırılan vatandaşlardan biri, “Türkiye’de Özbekler grubumuz var. Oraya Özbek vatandaşımız ilan attı. Konumunu, adresini her şeyini attı. Anlaşmamız var, gelebilirsiniz dedi. Ona güvenip gittik biz.” dedi.

İlana başvuruların ardından para isteme süreci başladı. Herkesten istenilen miktar farklı oldu. Kimi 3 bin dolar, kimi 5 bin avro verdi.

Dolandırılan vatandaş, “Depozito parası istedi, Almanya’ya bilet aldığında senin paranı geri vereceğim, dedi. Sonra makbuz yazdı” dedi.

KAÇAK DURUMUNA DÜŞTÜLER

Vatandaşlar dolandırıldıklarını Almanya’ya gitme günü geldiğinde anladı. Çünkü kapılar onlara kapalıydı. Sadece paraları gitmedi, pasaportlarına ve kimliklerine el koyuldu. Yabancı oldukları ülkede kaçak durumuna düştüler. Şimdi ise haklarını arıyorlar ve olay savcılığa sevk edildi.

Dolandırılan vatandaş, “Şu anda pasaport yok, oturma izni yok. Herkes işsiz.” dedi.

Kaynak: CNN Türk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6