Avrupa’ya giden gurbetçilerin film gibi hikayeleri

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türkiye’den yurtdışına giden gurbetçilerin hikâyelerini kayıt altına almayı amaçlayan proje kapsamında, yeni hikâyeler ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Avrupa’ya giden gurbetçilerin film gibi hikayeleri

Göç ettikleri ülkelerin ayrılmaz bir parçası haline gelen ve 7 milyonu aşan, Türk gurbetçilerinin hikâyeleri oldukça dikkat çekiyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından başlatılan “İnsan Hazineleri Projesi” diaspora sözlü tarih arşivi genişlemeye devam ediyor.

Fransa’ya ilk gidenlerden

1972 yılında Fransa’ya giden Ayşe Kula, Fransa’ya ilk gidenlerden. Orada yaşadığı zorluklardan gülümseyerek bahsetti. Fransa’yı tanıdıkça ve ülkedeki Türklerin sayısı arttıkça birbirlerine nasıl destek olduklarını ise birçok örnekle anlattı. Ayrıca Kula, orada imam olmadığı için birkaç sene hiç bayram namazı kılınamadığını da ekledi” ifadelerini kullandı.

“Bayramın geçtiğini radyoda tesadüfen öğrendim”

1965’te Almanya’ya giden Şeref Elma’nın hikayesinden örnekler verilirken, “Şeref Elma’nın hikayesinde en çarpıcı noktalardan biri bayramın geçtiğini radyoda tesadüfen öğrenmiş olmasıydı. Şeref Elma hikayesini bana anlatırken o dönem bayrama 3 gün kaldığını zannederken, radyodan bayramın 3’üncü gününe girdiğini öğrendilerini söylemişti” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6