Almanya ve Göç: 50. Yılında Almanya'daki Türkler

Almanya'ya işçi göçünün 50. yılı dolayısıyla 1-2 Kasım tarihlerinde başkent Berlin'de düzenlediğimiz 'Göç Sempozyumu'na ev sahipliğini Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ yaptı.

 Almanya ve Göç: 50. Yılında Almanya'daki Türkler

Almanya'ya işçi göçünün 50. yılı dolayısıyla 1-2 Kasım tarihlerinde başkent Berlin'de düzenlediğimiz 'Göç Sempozyumu'na ev sahipliğini Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ yaptı. Bozdağ, 50 sene önce Almanya'ya işçi olarak giden Türklerin artık siyaset, ticaret, bilim, sanat ve spor alanlarında pek çok başarıya imza attıklarını belirterek "50 sene önce Türkler Almanya'ya sadece işçi olarak geldiler. Hem Türkiye gönderirken, hem Almanya alırken, hem de gelenler gelirken böyle düşünmüşlerdi. Ama 50 yıl sonra geldiğimiz noktaya baktığımızda Türkler artık Almanya'da sadece işçi değil, aynı zamanda içlerinden çok başarılı siyasetçi, ticaret erbabı, başarılı bilim adamı, sanatçı, spor insanı çıkaran bir topluluk haline geldi" dedi.

Almanya'daki Türklerin asimile olmadan, kültürel değerlerini koruyarak Almanya'da yaşamak istediklerini belirten Sayın Bozdağ İkinci Dünya Savaşından sonra yerle bir olan Almanya'yı Türkler ve Almanların birlikte kalkındırdığını ifade etti.

Almanya Federal Göç, Mülteciler ve Entegrasyon Bakanı Maria Böhmer ise, "Ülkemizin kalkınması için, toplumumuzun çeşitli olması için katkı yaptığınız için, her şey için teşekkür ederim. Bize geldiğiniz için ve burada kaldığınız için ve Almanya'nın elçisi olarak Türkiye'ye gidenlere de teşekkürler." dedi. Böhmer, "Almanya'da doğan çocuklar Almanya'yı vatanı kabul ediyor, ama köklerinin de Türkiye olduğu için gurur duyuyor. Uyum, insanların uyruğuna bağlı olmadan eşit şanslara sahip olmasıdır. Uyum asimilasyon değildir. Köklerinden gurur duyabilir, ama burada yaşamaktan da memnun olmalarıdır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6