banner180

İsveçli bilim insanları: Doğum günü şarkısı söylemeyin

İsveçli bilim insanları, içinde 'B' ve 'P' harfi bulunan şarkıların daha çok damlacık yaydığını keşfetti. Araştırmada, 'Happy Birthday' (İyi ki doğdun) şarkısının diğer şarkılara oranla daha fazla parçacık yayılımına neden olduğu da belirtildi. İlk olarak 2019'un son günlerinde ortaya çıkan korona virüs (Kovid-19) bugün küresel bir salgın haline gelmiş durumda.

İsveçli bilim insanları: Doğum günü şarkısı söylemeyin


Dünyanın bir numaralı gündem maddesi olan salgın ile ilgili pek çok bilim insanı araştırmalara imza atıyor.

Bunlardan bir tanesi de İsveç'te yapıldı. Lund Üniversitesi'nde görev alan araştırmacılar şarkı söylediğimizde yayılan parçacık miktarını ve bunun Kovid-19'un yayılması üzerindeki etkisini inceledi.

Söz konusu araştırmaya göre içinde 'B' ve 'P' harfi bulunan şarkılar söylendiğinde daha çok damlacık yayılıyor.

İngiliz Daily Mail Gazetesinde yer alan habere göre, araştırmacılar 'Happy Birthday' (İyi ki doğdun) şarkısının söylenmesinin diğer şarkılara oranla daha fazla parçacık yayılımına neden olduğunu belirtiyor.

Yüksek hızlı kameraların kullanıldığı araştırmaya göre, B ve P başta olmak üzere çok sayıda ünsüz harf içeren şarkılar en büyük tehdidi oluşturuyor.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Malin Alsved, "Özellikle ünsüzlerin söylenmesi çok büyük damlacıklar açığa çıkarıyor ve B ve P harfleri en büyük aerosol yayıcılar olarak öne çıkıyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6