Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiğinden şüphelenilen Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin, Paris'in kuzeydoğusundaki Dammartin-en-Goele yakınlarında bir matbaa binasında kıstırıldı. Saldırganların elinde bir rehine olduğu bildirildi.

Şüphelilerin kıstırılmadan önce gasp ettikleri bir araçla Belçika'ya doğru kaçmaya çalıştıkları gelen bilgiler arasında.

Charlie Hebdo saldırısını düzenlediğinden şüphelenilen Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin aynı bölgede Peugeot marka bir aracı gasp ettikleri öne sürüldü. Bazı televizyon kanalları polisle şüpheliler arasında otobandaki kovalamacayı canlı olarak veriyor.

RTL radyosu, şimdiye kadar en az iki kişinin yaşamını yitirdiğini, en az 20 yaralı olduğunu bildirmişti. Fransız basınında ise şüphelilerin iki kişiyi öldürdüğüne dair haberler geçilmişti. Ancak Paris Savcılığı ve İçişleri Bakanlığı yaptıkları açıklamalarda ölü ya da yaralı olduğu iddialarını yalanladı.

HOLLANDE AÇIKLAMA YAPACAK
Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın birazdan basının karşısına geçerek, operasyonla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

"SAVAŞIMIZ İSLAM'A DEĞİL"
Fransa Başbakanı Manuel Valls gün içinde yaptığı açıklamada, "Savaşımız İslam'la değil terörizmle" dedi.

HAVALİMANINA UÇAKLAR İNEMİYOR
Operasyon Paris'teki Charles-de Gualle Havalimanı'na 40 kilometre mesafede gerçekleşiyor. Charles-de-Gualle Havalimanı'na uçakların inmesine izin verilmediği belirtiliyor. Operasyon bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

REHİNE KRİZİ
Paris'in kuzeydoğusundaki Dammartin-en- Goele kasabasında şüpheliler, bir kadının otomobilini gasp etti. Gasp olayı sonrası bir işyerine giren şüpheliler, işyerindeki bir çalışan rehin aldı.

Bir matbaada kıstırılan saldırganlarla polisin şu sıralar rehine pazarlığına başladığı belirtildi. Müzakerecilerin zanlılarla irtibat kurduğu ve zanlıların teslim olmayacaklarını söyledikleri bildirildi. Bölgede operasyon hazırlığı yapılıyor. Paris'teki rehine olayına karışan kişilerin Cezayirli Şerif ve Said Kauşi kardeşler olup olmadığı ise bilinmiyor.

12 KİŞİYİ KATLETTİLER
Fransa'nın başkenti Paris, önceki gün kanlı bir baskına sahne olmuştu.

Üç kişi, Hazreti Muahmmed'in karikatürlerini yayınlayan mizah dergisi Charlie Hebdo'nun binasını uzun namlulu silahlarla basmış, aralarında Fransa'nın en önemli karikatüristlerinden Charb, Cabu, Wolinski ve Tignous'un da yer aldığı 12 kişiyi öldürmüştü.

4'ü ağır 20 kişinin de yaralandığı terörist eylemi gerçekleştirenlerden ikisinin, Cezayir asıllı Fransa vatandaşı Şerif ve Said Kuaşi kardeşler olduğu belirtilmişti. Kanlı baskını yapan kardeşlerin yanında, 18 yaşındaki Hamid Murad'ın olduğu iddialarını, bu isimde birinin polise teslim olduğu ve saldırıyla alakası olmadığı ifadesini verdiği haberleri takip etti.

Editör: İsveç Gündemi