Fransa’da 3 saldırgan ve 4 rehinenin hayatını kaybettiği çifte rehine krizinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ulusa sesleniş konuşması yaptı. Saldırıların ne İslamiyetle ne de dinle alakasının bulunmadığını dile getiren Hollande, Yahudi marketindeki rehin alma krizinin ise antisemitik bir saldırı olduğunu belirtti. Fransa’nın bu tip saldırılarla sindirilemeyeceğini ifade eden Hollande, halka teyakkuzda olma, birlik olma ve seferberlik çağrısında bulundu.

Hollande, “Tehdit edilmeden barışçıl biçimde yaşayabilmemizi sağlamalıyız. En güçlü silahımız birlik olmaktır. Bizi bölebilecek herhangi bir şeyle savaşma kararlılığını göstermeliyiz. Irkçılığın ve antisemitizmin tamamıyla karşısında durmalıyız. Bizler özgür insanlarız. Herhangi bir baskıya ve korkuya boyun eğmeyeceğiz” dedi. Hollande ayrıca rehine krizlerine müdahale kahramanca müdahale eden polis güçlerine teşekkürlerini iletti.

Çarşamba günü Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının failleri kabul edilen Kuaşi kardeşlerin bugün polis tarafından kıstırılmasının ardından Paris’in 60 kilometre kuzeyindeki bir matbaa binasına sığınan Kuaşi kardeşler 1 kişiyi rehin almıştı. Düzenlenen operasyon sonucu Kuaşi kardeşler ölü olarak ele geçirilmiş ve rehine kurtarılmıştı. Bugün Paris’in merkezinde ise silahlı bir saldırgan Yahudi marketine girerek 19 kişiyi rehin almıştı. Fransız özel kuvvetleri Kuaşi kardeşlere düzenlenen operasyonla aynı dakikalarda Yahudi marketine de operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda 4 rehine hayatını kaybederken Amedy Coulibaly (32) isimli silahlı saldırgan da ölü olarak ele geçirildi. 
Editör: İsveç Gündemi