Fenerbahçe’de Andreas Kilit konusunda büyük bir üzüntü yaşanıyor. Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, 19 yaşındaki futbolcunun futbolu bıraktığı açıklaması yapılırken, sağlık problemleri öne çıktı.
 
İsveç’te yayın yapan Aftonbladet’e konuşan Kilit, çok zorlu bir süreç yaşadığını belirtti. Hayal kırıklığı yaşadığını kaydeden genç yıldız, “Kalp kapakçığımla alakalı durumlar tam doğru değil. Ancak bazı sıkıntılar yaşandı. İnsanlarda normalde 4 kalp kapakçığı olur, bu bende 3 tane imiş. Fiziksel olarak çok fazla yıpranıp, ekstra çalışmalar yaptığım için zorlandı. Daha önce böyle bir belirti yoktu, çok garip. Hiçbir şeyim yoktu. Bu fark edildiğimde biraz öfkelendim. Ama böyle bir şey hissedilmez” diye konuştu.
 
İsveç’e Jönköping’e geri dönen Andreas Kilit, bazı testlerden geçti. Kilit’in gelecek haftalarda kalp kapakçığından bir operasyon geçirme durumunun da söz konusu olduğu kaydedildi.
 
Fenerbahçe’nin rutin testler sonucu şans eseri bu durumu fark ettiğini gören Kilit, çok korktuğunu ve kulübü sayesinde anladığını söyleyip, “Bir anda planlarınız alt üst oluyor. Fenerbahçe’ye çok teşekkür ederim, çünkü bu durumun farkına vardılar. Öbür türlü asla farkına varamazdım. Daha kötü sonuçlanabilirdi. Ama nasıl kötü olurdu gerçekten bilmiyorum” dedi.
 
Şu anda bir tedavi sürecinin başlayacağını söyleyen Andreas Kilit, yeniden dönmek için çabalayacağını aktarıp, “Şimdi ekstra önem vermem lazım. Dikkat etmem lazım. Kendime inanılmaz derecede iyi bakmam önemli. Tüm kulüplere tavsiyem oyunculara dikkatlice bakmalılar. En erken zamanda, belki ölebilirdim. Belki şu anda birçok futbolcu var bu durumun farkında olmayan” ifadelerini kullandı.
 
Kilit, “Bende de bir risk gördük ve durmamız gerekti. Ama ben pozitif düşünmeye çalışıyorum. Adım adım ilerleyeceğim ve çok uzak kalmamaya çalışacağım futboldan” diye konuştu.
 
Fenerbahçe’ye çok teşekkür eden ve çocukluk sevgisi olduğundan söz eden Kilit, “Fenerbahçe’ye gelmek bir rüyaydı. Bu rüyayı gerçekleştirmiştim. Her şey çok güzeldi, oynadıkça özgüven kazanmıştım. U21’de görev aldım. Ayrıca A takımla çalışıyordum. Çocukluğumdan beri mücadelesini verdiğim hayatın içindeydim, her şey rüya gibiydi” yorumunu yaptı.
 
Fenerbahçe taraftarlarından da destek mesajları geldiğini kaydeden genç oyuncu, herkese çok teşekkür etti.(Skorer)
 
Fenerbahçe Kulübü'nün resmi internet sitesinden yaptığı açıklama şöyle: 
 
"Fenerbahçe U21 Futbol Takımımızın sporcularından Andreas Kilit’in, sağlık sorunları nedeniyle futbol hayatına bir süre ara vermek zorunda kaldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
 
Fenerbahçe’ye hizmet edememenin mutsuzluğu ile kulübümüze olan aidiyetini ‘oyuncu olarak değilse bile mutlaka bir gün antrenör olarak buraya dönmek istediği’ sözleriyle anlatan 19 yaşındaki genç oyuncumuza geçmiş olsun diyor; en kısa zamanda futbolcu ya da antrenör olarak yeşil sahalara dönmesini diliyoruz."
 

Editör: İsveç Gündemi