Ermenistan'ın saldırıları sonucu  Azerbaycan yerleşim birimlerinde yaşanan sivil kayıplar,  İsveç'in başkenti  Stockholm'de protesto edildi.

Sergels Torg Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişi, taşıdıkları  Azerbaycan,  Türkiye ve Türkmen bayraklarıyla  Ermenistan'ı protesto etti. Gösteride pankartlara İngilizce, İsveççe ve  Azerbaycan Türkçesiyle  Ermenistan'ın Dağlık  Karabağ'dan bir an önce çıkması talebi yazıldı.

Göstericiler sık sık " Karabağ bizimdir, bizim kalacak", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde slogan attı.

Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Azerbaycanlı gazeteci Sadıqbeyli Rahim Telman, Azerbaycanlı, Türk,  Uygur ve Türkmen yurttaşlarla birlikte nisan ayı başında  Ermenistan'ın başlattığı savaşı protesto etmek amacıyla eylem yaptıklarını söyledi.

Telman,  Ermenistan'ın işgali altında bulunan  Azerbaycan topraklarının bir an önce kurtarılmasını istediklerini belirtirken, eyleme destek veren  İsveç Azerbaycanlılar Birliği,  İsveç  Azerbaycan Federasyonu,  Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD),  İsveç  Uygur Maarif Derneği,  İsveç Türk  İşçi Dernekleri Federasyonu ve vatandaşlara teşekkür etti.

UETD  İsveç Başkanı Özer Eken ise "Ermenistan'ın işgal ettiği toprakları derhal  Azerbaycan'ın geri vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Türk milleti olarak her zaman  Azerbaycan'ın yanındayız" dedi.

Orhan Karan
Editör: İsveç Gündemi