Yabancı plakalı araçların, Türkiye'de 6 ay kalma süresi 2 yıla çıkartılıyor

Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Özel Araçları ile Türkiye’de Bulunma Süreleri 6 Aydan 2 Yıla Çıkartılıyor. Henüz çalışma aşamasında olan düzenlemeye göre, yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye’de araçlarını 2 yıla kadar rahatlıkla bırakabilecekler.

Yabancı plakalı araçların, Türkiye'de 6 ay kalma süresi 2 yıla çıkartılıyor
Çalışma, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avrupa Bölge Komitesi Başkanı ve Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunogulları’nın yoğun çabaları ve Devlet Bakanı Faruk Çelik’in desteğiyle yürütülüyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Torunoğulları, “6 ay sınırı büyük sıkıntılara neden oluyordu. Sevinerek görüyoruz ki, DEİK Avrupa Bölge Komitesi olarak yoğun çabalarımızın meyvelerini almaya devam ediyoruz. Devlet Bakanı Faruk Çelik, tarafımıza gönderdiği mektupta, yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma sınırının 2 yıla yükseltilmesi yolunda çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Avrupa’da yaşayan Türkler olarak sorunumuzu yerinde müşahede ederek çözüm üreten çok değerli Bakanımız Sayın Faruk Çelik beyefendiye teşekkürü borç biliyoruz” dedi.

Torunoğulları, yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma sınırının 2 yıla yükseltildiği zaman, gurbetçi vatandaşların Türkiye’de daha rahat hareket etme özgürlüğüne kavuşacağını sözlerine ekledi.

AJANSLAR
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2015, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
sabahattın
sabahattın - 8 yıl Önce

pekı 2 yılı doldurduktan sonra ne kadar yurt dısında kalması gerekıyor arabanın

VOLKAN
VOLKAN - 8 yıl Önce

Yabancı plakaya kıyak yapıp oy devşireceğinize medeni ölçülerde gümrük vergileri ve ötv uygulayın. Rusya'da sıfır km 2015 mazda 6 yı 57.000 Türk lirasına aldım. Aynı araba TR'de 138.000 lira. Ohaa yani... yuh

serafettin
serafettin - 8 yıl Önce

Cok ama cok isebetli beklenen bir karar olacak en azindan yollarda ve gümrüklerde bekleme cilesi hafifliyecek emegi gecen ve gececek herkeze tesekürler bu Kanunu biz yurtdisinda yasayanlar mutlaka destekliyoruz ve bekliyoruz.

Yunus
Yunus - 9 yıl Önce

Aslinda bu yasanin çoktan çikmasi lazim, Bizleri madur etmenin ne alemi var, bekliyoruz isAllah bir gün evvel çikarda bizde biraz rahat ederiz

yuksel cankurt
yuksel cankurt - 8 yıl Önce

turkiye zenginlerin yonettigi memleket oldugu icin polikacida oy avina cikmak icin atar savurur secime kadar hani derler yaaa!! VAAT ILE MAL BITMEZ IMIS, birkere sormak lazim niye turkiye' araba pahali,bosverin iki sene meselesini o halka avrupali gibi ucuz araba binmek harammi? lanet olsun bizi yonetenlere

nuro
nuro - 9 yıl Önce

gurbeçileri her seçim kekliyorlar onlarda herseferinde yiyor : ) saf gurbetçi

Mustafa koyuncu
Mustafa koyuncu - 8 yıl Önce

Bu iki tum vatantaslar icinmi yoksa sadece emekliler icinmi tum vatandaslar icinise ben rabami turkiyede biraktigim zaman ucakla yurt disina cikabilirmiyim hic gumruk islemleri yapmadan cikabilirmiyim yurt dinda kacak surem ne kadar olacak cevabinizi bekliyorum tsk

seref yilmaz
seref yilmaz @Mustafa koyuncu - 8 yıl Önce

yurtdisindan arabayi goturduk iki sene kullandik arabayi tekrar geldigi ulkeye getirmeden yine yurtdisinda calisan bir kisinin uzerine satis yoluyla gecse arac yurt disina cikmadan iki yil daha turkiyede kalabilirmi ?

gürhan
gürhan - 9 yıl Önce

iyide nezaman çıkacak bu yasa_???


SIRADAKİ HABER

banner194

banner6