Türkiye’de benzin Avrupa’dan ucuz

banner54

Türkiye; Norveç, Polonya, İspanya, Almanya, İsviçre, Yunanistan, Hırvatistan, Belçika, İngiltere, Fransa, İsveç, Portekiz, İtalya, Danimarka ve Romanya’nın gerisinde kaldı

Türkiye’de benzin Avrupa’dan ucuz
Türkiye'de benzin fiyatları üzerindeki vergi yükü nedeniyle kamuoyunda 'Avrupa'nın en pahalı benzinini kullanıyoruz' iddiaları gündeme gelse de verilere göre gerçeklerin öyle olmadığı ortaya çıktı. Çünkü 1 litre benzin Türkiye'de 1.18 dolar. Türkiye, benzin fiyatları hesaplanan 167 ülke arasında 132'inci sırada bulunuyor.
Benzin fiyatlarının Türkiye'den daha pahalı olduğu ülkeler arasında Güney Kore, Japonya, Romanya, Norveç, Polonya, İspanya, Almanya, İsviçre, Yunanistan, Hırvatistan, Belçika, İngiltere, Fransa, İsveç, Portekiz, Danimarka, İtalya ve İsrail gibi ülkeler geliyor.
YENİ SİSTEM GELDİ
Ekonomist Burak Oğuz, geçmiş yıllarda dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin 'Eşel-mobil' yani 'hareketli ölçek' adıverilen sistemle bu anlamdaki liderliği başka ülkelere kaptırdığını söyledi.
2014'TE ZİRVE YAPTI
Oğuz, "Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ÖTV'den otomatik bir şekilde karşılanması suretiyle pompa fiyatına yansıtılmaması ve pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik yeni bir sistem olan 'Eşel-mobil sistemi' ile akaryakıta bağlı maliyet artışlarının oluşturacağı ağır tahribat önlenmiş oldu" diye konuştu. Oğuz, "Brent petrolün varil fiyatının dünya seyrine baktığımızda, 2014'te 114 doları aşarak zirve yaptığını ve daha sonrasında da sert düşüşle 2016'nın başlarında 29 dolara kadar gerilediğini görmekteyiz. Sonra dalgalı bir seyir izleyen petrol fiyatı 2018'de 60 dolara kadar yükseldi, 24 Ocak 2019 itibariyle de varil fiyatı 60.77 dolardan işlem görüyor" dedi.
AĞIR TAHRİBAT ÖNLENDİ
Oğuz, "2018 Mayıs'ında Bakanlar Kurulu Kararı ile geçilen Eşel-mobil sistemiyle petrol fiyatlarında döviz kurlarına bağlı meydana gelen artışlar, ÖTV'den karşılanmakta ve fiyatlara yansıtılmamaktadır.
Alınan bu tedbirle Türkiye ekonomisinde 'akaryakıta bağlı maliyet artışlarının' oluşturacağı ağır tahribat önlenmiştir. Hatta, 2018'de dünyadaki en pahalı akaryakıtı kullanan Türkiye, yürürlüğe konulan eşel-mobil sistemiyle liderliği -göreceli olarak- başka ülkelere kaptırmıştır. Örneğin bugün Norveç'te benzinin litre fiyatı 9.81 liradır (16 Norveç Kronu/1,86 dolar)" dedi.
TÜRKİYE LİSTEDE NEREDE?
Benzin fiyatlarının Türkiye'den daha pahalı olduğu ülkeler arasında Güney Kore, Japonya, Romanya, Norveç, Polonya, İspanya, Almanya, İsviçre, Yunanistan, Hırvatistan, Belçika, İngiltere, Fransa, İsveç, Portekiz, Danimarka, İtalya ve İsrail gibi ülkeler bulunuyor.
HANGİ ÜLKEDE BENZİN KAÇ DOLAR?
ÜLKE - DOLAR
TÜRKİYE 1.18
GÜNEY KORE 1.19
JAPONYA 1.21
ROMANYA 1.24
POLONYA 1.25
İSPANYA 1.37
ALMANYA 1.51
İSVİÇRE 1.54
PORTEKİZ 1.59
İSRAİL 1.62
İSVEÇ 1.62
FRANSA 1.63
İTALYA 1.67
YUNANİSTAN 1.70
NORVEÇ 1.86
MONACO 1.98
HONK KONG 2.06
ZİMBABWE 3.31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Antepli
Antepli - 2 yıl Önce

İsveç'te bir işçi 10 000 lira alıyor Türkiye de 2 000 lira alıyor benzin fiyatları kiyaslanmamali

anonymous
anonymous - 2 yıl Önce

İnsanları yanlış yönlendiren bir haber. Bir de 1 litre benzinin asgari ücrete oranını haber yapın bakalım. İnsanların "Avrupa'nın en pahalı benzini" derken kast ettiği budur.

Murat Karakoyun
Murat Karakoyun - 2 yıl Önce

İnsanların aklı ile dalga geçen bu haberi yayınladığınıza inanamıyorum...

SIRADAKİ HABER

banner4

banner6