banner114

Türk oyun firması 168 milyon dolara satıldı

İstanbul merkezli mobil oyun firması "Rollic Games" 168 milyon dolara yani yaklaşık 1 milyar 194 milyon TL'ye ABD'li Zynga'ya satıldı.

Türk oyun firması 168 milyon dolara satıldı

Zynga'nın 1.8 milyar dolara Peak Games'i satın alması dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük ses getirmiş ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; "İlk Türk unicorn yani 'Turcorn' hayırlı olsun. Türkiye'deki girişimcilik ekosistemi açısından çok önemli bir gelişme." açıklamasında bulunmuştu.

Bu sözlerin üzerinden iki ay geçti ve şimdi de Zynga'nın bir başka yerli oyun üreticisi olan Rollic'i satın aldı.

Rollic'in yüzde 80 hissesini 168 milyon dolar karşılığında satın alan Zynga'nın Rollic'i alması elbette 'tesadüf' değil. Rollic, son 3 ay içinde ABD ve dünya listelerinde en çok indirilen oyun sıralamasında 3 farklı oyun ile girmiş ve dünya devlerinin ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Zynga, Rollic'in yüzde 80'ine 168 milyon dolar ödeyeceğini dile getirirken, kalan %20 hissesini de önümüzdeki 3 yıl içindeki karlılığına bağlı hesaplanacak değerlemeye göre satın alacağını kaydetti. Bu hesapla şirketin toplam değerinin 210 milyon dolar olduğunu da söylemek gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6