Turizm'de Türkiye neden birinci olmasın?

Turizm sektörü ile kamu kurumlarından temsilciler TOBB ve Mastercard iş birliği doğrultusunda Ankara'da buluştu. Turizmin bu yıl önemli bir atağa hazırlanması doğrultusunda durum analizi yapmak üzere bir araya gelindi. Türkiye’nin turizm stratejisine katkı sağlamak amacıyla atılacak adımlar belirlendi.

Turizm'de Türkiye neden birinci olmasın?

"TÜRKİYE NEDEN BİRİNCİ OLMASIN?"

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, "Mastercard olarak turizm alanında akılcı stratejiler geliştirebilmek için Türkiye'de yabancı kart harcamalarının istatistiksel verilerini inceledik. İlk çeyreğe bakıldığında geçmiş döneme kıyasla turizm gelirimizin 3.2 milyardan 6 milyar dolara çıktığını görmek hepimiz için moral verici." dedi.

Çağlayan, Mastercard'ın Müslüman Seyahat Tercihleri Endeksi'ne değinerek, "300 milyar dolarlık Müslüman seyahat pazarında Türkiye neden birinci olmasın?" şeklinde konuştu ve Türkiye'yi tanıtmanın ve turizmi büyütmenin en önemli görevlerimizden biri olduğunu söyledi. Yiğit Çağlayan, turizmi Türkiye ekonomisinin temel taşı olarak nitelendirirken, turizm üzerinden esnafın kalkınması ve döviz gelirinin artışı ile Türkiye'nin refahının artacağını vurguladı.

"YENİ BİR TURİZM STRATEJİSİNE İHTİYACIMIZ VAR"

TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Türkiye'nin önemli sektörlerinin başında turizmin geldiğini belirtirken, "Milyonlarca kişinin çalıştığı turizm sektöründe dünyanın en çok turizm geliri elde eden ülkeleri arasına girmemizi sağlayacak yeni bir turizm stratejisine ihtiyacımız var." dedi.

Mastercard Danışmanlık Projeleri Direktörü Fırat Sabit'in söz konusu istatistiksel verileri paylaştığı sunumuyla devam eden konferansta Sabit, kredi kartı harcama verileri üzerinden Türk turizminin analizini yaptı. Mastercard'ın 9 yıldır yayımladığı ve tüm dünyada 132 şehri kapsayan "Hedef Şehirler Endeksi" raporundan sonuçlar paylaşan Fırat Sabit, "Mastercard Danışmanlık ekibi olarak Türkiye'ye gelen turist profilini anlamak, buna göre güçlü olduğumuz ve geliştirmemiz gereken alanları belirlemek üzere yurtdışı kart verilerini inceliyoruz. Doğru alanlara yatırım yapabilmemiz için bu veriler önemli." dedi.

"TÜRK TURİZMİ 2018 YILINDA GERİ DÖNDÜ"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, son dönemde ülkemizde yaşanan turist artışından söz ederek turizmin potansiyeline değindi ve Türk turizminin bir kabuk değiştirme sürecinde olduğunu söyledi. Önal, "2017 yılında geçmiş döneme kıyasla yüzde 30 civarında daha fazla turist aldık. Geleneksel pazarlarımız arasında olan Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye yoğun bir ilgi var. Türk turizmi 2018 yılında 'geri döndü' diyebiliriz." şeklinde konuştu.

TOBB Turizm Meclis Başkanı Osman Ayık ise mevzuatla ilgili bilgilendirme yaparak "Türkiye'nin 2 stratejik sektörü varsa birisi kesinlikle turizmdir." dedi. Ayık, Türkiye'de turizm sektörünün doğrudan ve dolaylı olarak 2 milyonun üzerinde istihdam sağladığının ve cari açığın %40'ını tek başına kapatabilecek nitelikte olduğunun altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6