banner146

Swedbank 40 milyar dolarlık kara para aklamayla suçlanıyor

banner54

Kara para aklamayla uzun süredir hukuki soruşturma geçiren Swedbank, şirket ve çalışanları çözülmesi zor ancak tarihin en büyük vurgununu yaptıklarından şüpheleniliyor.

Swedbank 40 milyar dolarlık kara para aklamayla suçlanıyor

Uzun süredir, CEO'sundan birçok çalışanı hala hukuk karşısında kara para aklamayla ilgili soruşturma geçiriyor.

Yıllardır sonuçlanamayan kara para aklama davası, Swedbank başta olmak üzere baltık ülkelerinin en büyük dört banka ile ilgili süreç devam ediyor.

Swedbank, 40 milyar dolarlık kara para aklamayla suçlanıyor. YolsuzluktA adı geçen eski CEO'suyla birlikte üst düzey yönetici ve bazı çalışanlarla birlikte toplamda yüzü geçkin kişinin adı geçiyor. Uzun zamandır gündemde olan Swedbank'ın eski çalışanları da soruşturulmaya devam ediyor.

200 sayfadan daha fazla olan soruşturma raporu, daha önceki raporlarla kıyaslanamayacak kadar yeterli olduğu söyleniyor.

Kara para aklamayla ilgili Letonya ayağında ülke savcıları, Swedbank'taki eski yerel çalışanlar da dahil olmak üzere kara para aklama şüphesi bulunan on bir kişi ile ilgili bir dosya hazırladı.

Önümüzdeki günlerde davanın şekilleneceği belirtilirken, soruşturmaya dair durum Swedbank tarafından doğrulandı. Bankanın uluslararası soruşturmalarda aleyhinde çok ciddi deliller olduğu biliniyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6