SSU: İsveç zenginler için bir vergi cenneti olmamalı

Sosyal Demokratlar Gençlik Birliği (Socialdemokratiska Ungdomsförbund) SSU: İsveç'in zenginler için bir vergi cenneti olmamalı görüşünü bildirdi.

SSU: İsveç zenginler için bir vergi cenneti olmamalı

Danimarka gibi yapılması halinde bölge gelirlerinin 63 milyar artacağını belirtti.

Liberal tartışmacılar sık ​​sık İsveç'in, özellikle yüksek gelirli insanlar için dünyanın en yüksek vergilerine sahip olduğunu dile getiriyor.

Bugün SSU, bunun doğru olmadığını, aslında tam tersi olduğunu gösteren bir rapor yayınladı. İsveç, en zengin İsveçliler için bir vergi cenneti haline geldi. Genellikle sağlık hizmetlerinde, poliste veya şantiyede çalışan sıradan çalışanlara göre gelirlerinin daha küçük bir kısmını vergilendirirler.

SSU başkanı Philip Botström tarafından değerlendirilen ve sıkça gündeme gelen sorular yanıt buldu. Çalışmayı rapor haline getiren, rapor yazarı ve başkan yardımcısı Emma Lindgren Fastesson ile ortak çalışmada şunlar yer alıyor: 

İsveçli milyarderlerin vergileri nasıl bu kadar düşük? 

Cevap, gelirlerinin esas olarak büyük mülkiyet temettüleri veya satış kazançları sağlayan hissedarlıklardan gelmesidir. Bu sermaye kazançları üzerindeki vergi oranı, ücret gelirinden daha düşüktür ve bu, İsveç'te çok kazananlar çok vergi öder fikrine tamamen aykırıdır.

İsveç'te zengin ve yoksul arasındaki farkın artması tesadüf değildir. Vergi sistemimizin doğrudan bir sonucudur.

Genel sermaye kazancı vergisi İsveç'te yüzde 30'dur, ancak raporumuz, küçük şirketler için olduğu gibi çeşitli istisnalar yoluyla sermaye gelirinin büyük bir kısmının uygulamada yüzde 20 kadar az vergilendirildiğini göstermektedir. Vergi oranı da sermaye gelirinin büyüklüğüne bakılmaksızın aynıdır.

Tüm işletme ve maaş maliyetlerinden sonra bir milyon kar eden bir restoran sahibi, hissesi ile bir milyar kazanan bir kişi ile aynı vergi payı öder.

Sistemin ne kadar adaletsiz olduğunu göstermek için, Karlstad'daki bir Willys mağazasında çalışan kasiyer ile Antonia Ax:son Johnson'u karşılaştırabiliriz: 

Karlstad'daki kasiyer, 43.600'e kadar olan maaşı üzerinden belediye vergisinde yüzde 33.45 öder. 25.000 kazanırsa, gelir olarak sayabileceğimiz 7.855 kron sosyal güvenlik katkı payları dahil vergi olarak yüzde 41,2 öder, Antonia Ax:son Johnson'ın sermaye gelirinden yalnızca en fazla yüzde 30'u vergilendirmesi gerekiyor.

Karlstad'daki kasiyer teorik olarak 43.600 SEK maaşa sahip olsaydı, maaş artışındaki her ilave SEK, eyalet gelir vergisinden kaynaklanan sosyal güvenlik katkı payları dahil olmak üzere vergide yüzde 64.4'e tabi olacaktır.

Düşük sermaye vergileri sadece haksız boşluklara yol açmaz. Ayrıca sermayenin verimsiz kullanımına da katkıda bulunurlar. Çoğumuzdan daha yüksek gelire sahip insanlar, yalnızca paranın yükselmesine izin vermeyi hayal edebilirler.

Bu para yerine yeşil teknolojiye, konut inşasına, genişletilmiş toplu taşımaya, polis yatırımlarına, okullara ve sosyal hizmetlere yatırılsaydı, toplum daha fazla kazanırdı.

Burada Danimarka'daki komşularımızdan ilham alabilir ve öğrenebiliriz. Raporumuz, İsveç sermaye kazançları için Danimarka vergi oranlarını uygulamaya koyarsa, merkezi yönetim vergi gelirlerinin 2018 gelir istatistiklerine göre 63 milyar SEK artacağını gösteriyor.

Danimarka'da sermaye kazançları üzerindeki vergi istisnasız yüzde 27 ve 68.500 kron üzerindeki sermaye kazançları üzerinden yüzde 42'dir. Fazladan 63 milyar vergi geliri, refah ve ortak yatırımlarımıza harika bir katkı olacaktır.

İsveç gelecekte de rekabetçi bir ülke olabilmek için, son on yılların ekonomi politikalarının en büyük kazananları toplumun inşasına daha fazla katkıda bulunmalıdır. İsveç milyarderler için bir vergi cenneti olmayı bırakma zamanı.

Philip Botström, SSU başkanı
Emma Lindgren Fastesson, rapor yazarı ve başkan yardımcısı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Capar
Yunus Capar - 2 yıl Önce

Alla kan inte hitta jobb på kommuner. Vi behöver ståra företag för ha jobb och leva. Om dem ändrar skatt systemet då mer firma ska flytta utan för Sverige. Företaget betalar redan massa andra skatter.

SIRADAKİ HABER

banner6