SBAB: Değişken ipotek faizleri zirve yapacak

Yeni hesaplamaya göre ortaya çıkan tahmin faizlerin zirveye çıkacağı yönünde. Yeni tahmin: Değişken faiz oranı kredi kullananları zorlayacak.

SBAB: Değişken ipotek faizleri zirve yapacak

Mortgage oranları hızla yükseliyor.

Yeni bir tahminde banka, değişken faiz oranının önümüzdeki yaz zirve yapacağına inanıyor.

SBAB'nin tahminine göre, yılın başındaki değişken ipotek oranı yüzde 3,5 olacak ve önümüzdeki yaza kadar yüzde 3,8 ile zirve yapacak.

Banka, Riksbank'ın hem Eylül hem de Kasım aylarında faiz oranını 50 baz puan artırmasını bekliyor. Ayrıca gelecek yıl Nisan ayında banka bir artış bekliyor, böylece kilit faiz oranı yüzde 2,25 olacak.

"Kesinlikle bitti"

Yazdan sonra banka, faiz artışlarının olumsuz etkilerini azaltmak için Riksbank'ın faiz oranını yüzde 2'ye indireceğine inanıyor. Sonuç olarak, değişken ipotek faiz oranının da düşmesi bekleniyor.

Bankaya göre, değişken olanlardan daha düşük olan sabit ipotek oranları dönemi "kesinlikle bitti". SBAB, uzun vadede 3 ila 5 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarının yüzde 4,5, 1 ila 2 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarının ise yüzde 4 civarında olacağına inanıyor.

Bankanın baş ekonomisti Robert Boije "İki yılı aşan sabit dönemler için, değişken faiz oranındaki daha önemli artışlara karşı korunmak artık pahalı görünüyor. Bu pencere kapanmış görünüyor" ifadeleri kullandı.

"Marjların arttığını sanmıyorum"

Aynı zamanda, bankaya göre, bankaların ipotek marjlarının arttığına dair bir gösterge yok.

- Hem siyasi hem de yetkililer tarafından, son zamanlarda bankaların faiz oranları yükseldiğinde marjları artırma fırsatını değerlendirdiği ortaya çıktı. Veriler, aksine, bankaların ortalama faiz oranları ile bankaların borçlanma piyasasındaki faiz oranları arasındaki farkların azaldığını gösteriyor.

Önümüzdeki hafta Salı günü, İsveç Mali Denetleme Kurumu en son çeyreğin ipotek marjlarına ilişkin rakamları yayınlayacak.

Robert Boije, "Bizim marjları hesaplama şeklimiz ile Mali Denetim Otoritesinin sözde ipotek marjı hesaplaması arasında bazı küçük zamansal kaymalar olsa da, Mali Denetleme Otoritesi'nin gelecekteki rakamları kökten farklı bir tablo ile sonuçlanırsa şaşırırım. Bizimkinden daha yüksek" dedi.
 

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6