banner180

Piyasalar kan kırmızı! Stockholm Menkul Kıymetler Borsasında dramatik kayıplar

Küresel piyasalardaki ekonomik dalgalanmanın genişlediği geçtiğimiz haftadan bu yana derinleşen düşüşler bu hafta başında da devam etti.

Piyasalar kan kırmızı! Stockholm Menkul Kıymetler Borsasında dramatik kayıplar

Stockholm Menkul Kıymetler Borsasının büyük düşüşlerle başladığı haftaya dramatik tablolar ortaya çıkmaya başladı.

Ekonomik veriler tarfında petrol fiyatları yükselişini sürdürürken, kripto tarafında da düşüşler derinleşmeye başladı. Bitcoin tarafında gün içinde 33 bin dolar test edilirken, haberin yazıldığı sıralarda 33 bin 700 dolar arasında işlem görmeye devam ediyor.

Stockholm Menkul Kıymetler Borsası, önde gelen Avrupa borsalarına paralel olarak büyük kayıplar yaşıyor.

Piyasa, faiz artışlarına ilişkin endişeler ve Rusya ile Batı arasında artan jeopolitik gerilim ile şekilleniyor.

OMXS endeksi saat 12'den kısa bir süre sonra yüzde 3.4 kaybetti.

OMXS30 endeksinde en çok işlem gören hisseler arasında, bulut hizmeti şirketi Sinch ve çevrimiçi kumarhane geliştiricisi Evolution, sırasıyla yüzde 4,7 ve yüzde 4,3 düşüşle en çok düşen hisseler oluyor. Ancak düşüş geniş, OMXS30'daki 30 hissenin tamamı kırmızı renkte.

Bilyalı rulman üreticisi SKF ve Stenbecksfären'in elektrik şirketi Kinnevik sırasıyla yüzde 3,2 ve yüzde 4,0 düşüş yaşadı. Giyim zinciri H&M de yüzde 2,6 düşüşle yenilirken, Wallenberg küresinin enerji şirketi Investor yüzde 3,4 kaybediyor.

Faiz oranlarındaki düşüş, dünya genelinde keskin bir şekilde yükselen enflasyona paralel olarak tırmandı. Şimdi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Çarşamba günkü faiz oranı duyurusu öncesinde artıyor ve bunu hafta sonunda ABD'den gelen son GSYİH ve enflasyon rakamları takip ediyor. Fed'in 2018'den bu yana ilk kez Mart ayında faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Piyasa bundan sonra hem bu yıl hem de gelecek yıl bir dizi faiz artırımı bekliyor.

Bitcoin, 2021 yazından bu yana en düşük fiyat olan bitcoin başına 33 bin dolara fitil attı. Aynı zamanda, ham petrolün dünya piyasa fiyatı, 2014'ten bu yana en yüksek seviye olan varil başına 88 dolar civarında seyrediyor.

Ukrayna çevresinde gerginlik

Özellikle yüksek kaldıraçlı büyüme ve satın alma şirketlerini etkileyen faiz artırımlarının etkilerine ilişkin endişeler, Ukrayna üzerindeki jeopolitik gerilimlerdir. Gözlemcilere göre, bir Rus işgali önemli ölçüde daha yüksek enerji fiyatlarına yol açabilir.

Apple, Microsoft ve Tesla da dahil olmak üzere Nasdaq borsasındaki çeşitli teknoloji devlerinden gelen ağır raporlarla, bu hafta raporlama sezonu ciddi bir şekilde başladığında, huzursuzluk dalgası ivme kazanıyor.

Ayrıca Stockholm'de, hafta boyunca Ericsson, SEB ve AB Volvo'dan çok sayıda ağır mali tablo geldi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6