banner198

Norveç Varlık Fonu vergide şeffaf olmayanların hisselerini satacak

Norveç'e ait dünyanın en büyük varlık fonu 'vergi şeffaflığı' adına 7 şirketin hisselerini sattı

Norveç Varlık Fonu vergide şeffaf olmayanların hisselerini satacak

Norveç'a ait dünyanın en büyük yatırım fonunun Tepe Yöneticisi Nicolai Tangen, vergi politikaları nedeniyle bazı şirketlerden ilk defa yatırımlarını çektiklerini açıkladı.

Yaklaşık 9 bin 200 şirketin hissesini elinde bulunduran 1,3 trilyon değerindeki yatırım fonu, kısa süre önce çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim (ESG) alanlarında adımlar atma kararı aldı.

Devlet fonunun eylülden beri başında bulunan Tangen, geçen sene yedi şirketteki hisselerini bu şirketlerin nerede ve nasıl vergi ödediklerine dair bilgileri paylaşmamalarından ve agresif veri planı uygulamalarını yürürlüğe sokmalarından dolayı sattıklarını açıkladı.

"Küçük" çaplı bu şirketlerin adlarının ve hangi alanlarda faaliyet gösterdiklerinin açıklanmayacağını da Reuters'a ifade eden CEO, böylece "kara liste" oluşturulduğu yönündeki kanıyı engellemek istediklerini söyledi. Tangen, bu yönde adımlar atmayı sürdüreceklerinin de altını çizdi.

"Şirketler kazandıkları yerde vergi ödemeli"

2016'da Norveç Parlamentosu vergi cennetleri ile küresel mücadeleye fonun daha fazla katkı sağlaması için bir yasayı kabul etmişti.

Bunun sonucunda 2017'de fon, vergi şeffaflığı ile ilgili bir "beklenti belgesi" yayınlamış ve yatırım yapılan şirketlere bir kopyasını göndermişti. Gelecek aylarda güncellenecek bu belgede şirketlerden fonun vergi şeffaflığı konusundaki istekleri ifade edilmişti.

"Şirketlerin değer kazandıkları yerde vergi ödemesi gerekir" diyen CEO, "(Şirketlerin) vergi durumlarını ve sahip oldukları şeffaflık düzeyini nasıl açıkladıkları önemli" dedi.

Avrupa'da özellikle küresel teknoloji şirketleri, düşük vergili ülkelere karlarını kanalize etmek ve büyük gelir elde ettikleri bazı ülkelerde çok az vergi ödemekle eleştiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6