banner114

Norveç Varlık Fonu 44 milyar doların üzerinde değer kazandı

banner54

Norveç Varlık Fonu Covid-19'a rağmen 44 milyar dolar değer kazanarak 1,16 trilyon dolara ulaştı

Norveç Varlık Fonu 44 milyar doların üzerinde değer kazandı

Dünyanın en büyük fonu Norveç Varlık Fonu, yılın üçüncü çeyreğinde değerini 44,31 milyar dolar artırarak 1,16 trilyon dolara ulaştı. Fondaki değer artışında Amerikalı teknoloji şirketlerinin hisselerinin Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini silmesi önemli rol oynadı.

1996'da kurulan fonda, dünya genelinde halka arz edilmiş yaklaşık 9 bin 200 şirketin hisseleri bulunuyor. Bu da tüm borsalardaki şirketlerin hisselerinin yüzde 1,5'ine tekabül ediyor. Fon aynı zamanda gayrimenkul ve tahvile de yatırım yapıyor. 2017'de Norveç hükümeti hisse senetlerine yapılan yatırım payını yüzde 70'e çıkarmıştı.

Norveç hükümeti, fon gelirlerinin yüzde 4’ünü kullanabiliyor, geriye kalan yüzde 96'lık kısım ise biriktiriliyor. Bu da her Norveç vatandaşı için 217 bin dolarlık bir miktar anlamına geliyor.

Varlık fonu nedir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe bu fonları şu şekilde tanımlıyor: "Varlık fonları ülkelerin sahip olduğu fazla kaynakların (genellikle bütçe fazlalıklarının) heba edilmemesi, gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir biçimde aktarılması için değişik varlıklarla değerlendirilmek üzere oluşturulan fonlardır. Ya da bazı ülkelerde olduğu gibi bu belli doğal kaynaklardan elde edilen gelirin (petrol, madencilik vs.) bir kısmının gelecek kuşaklara aktarılması için belli fonlarda tutulup yönetilmesi işlemidir".

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6