banner180

Norveç kendi dijital parasını üretmek için harekete geçti

Ülkeler son yıllarda artan ve geleceğin teknolojisi olarak görülen dijital paralar için harekete geçmeye devam ediyorlar.

Norveç kendi dijital parasını üretmek için harekete geçti

Bu süreçte harekete geçen ülkeler arasında Norveç’te yer alıyor. Norveç Merkez Bankası kripto para piyasasında yerini almak ve kendi dijital para birimlerini üretip ardından kullanmak için gerekli adımları attıklarını dile getirdi.

Norveç Merkez Bankası konu hakkında bir açıklamada bulundu. Son yıllarda dijital para piyasasının geleceği araştırılıyordu. Sonunda bu araştırmaların sonuç verdiği belirlendi. İki yıllık bir çalışma planı çıkarıldı ve sonucunda dijital para üretimi için harekete geçtiklerini ifade ettiler.

Ülkeler Kendi Dijital Paralarını Üretmek için Çalışıyorlar
Norveç Merkez Bankası Başkanı olan Oesystein Olsen konu hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında dijital paraların önemine vurgu yaptı. Bununla birlikte ödeme sistemlerinde gelecek dönemde kişilere ve kurumlara bir dizi ayrıcalıkların sağlanacağı da belirtildi. Dijital para hazırlayıp hazırlanmaması konusunda detaylı bir çalışma yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Merkez Bankaları dünyanın pek çok noktasında ulusal para birimlerinin çalışmalar sonucunda dijital paraya çevrilmesi konusunda birtakım düzenlemeler içerisine girmişti. Bu konuda yeni çalışmaların yapılıp yapılmayacağı merak edilirken 52 farklı ülkede dijital para birimlerinin gelişim için çalışmalar peşinde olduğu belirtildi. Özellikle bu süreçte Çin’in dijital para oluşturulması konusunda yapmış olduğu çalışmalarla birlikte diğer ülkelere ön ayak olduğu belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6