Maliye Bakanı: Bütçe görüşmelerinde gençlere öncelik verilmeli

banner54

Maliye Bakanı Magdalena Andersson (S), gençler arasında uzun süreli işsizliği önlemek için partiler arasındaki bütçe görüşmelerinde gençlere öncelik verilmelidir dedi.

Maliye Bakanı: Bütçe görüşmelerinde gençlere öncelik verilmeli

Önceki 90 günlük garantiye benzer bir durum olabilir.

"Gençler evde oturup televizyon izleyerek ya da aylarca video oyunları oynayarak hayatlarına başlamamalı" diyen Andersson, öğrenci şarkısı olan "Och den ljusnande framtid är vår, slår Studentsången fast." sözlrini hatırlatarak, gençler önemli vurgusu yaparak, "Koronavirüsün ardından, gençlerin geleceği aslında daha kasvetli görünüyor" dedi.

Birçok gencin kolej ve üniversitelerinden ayrıldığı günlerde zorlu bir işgücü piyasasıyla karşı karşıyadırlar. Birçoğu sezonluk işlerde çalışmak için başvuru yapıyor ancak kriz nedeniyle birçok iş alanında sıkıntı olduğu söylendi.

İşsizlik artıyor

Magdalena Andersson, İsveç'in salgının bir sonucu olarak gençler arasında artan işsizlik büyük bir risk yorumunda bulundu.

Hükümet, bu nedenle Merkez Partisi ve Liberallerle bir sonraki bütçe müzakerelerinde gençlere öncelik verecek.

Andersson, gençlerin en verimli olduğu yıllarda işsiz kalmaları ve yapacakları işleri olmadığında giderek pasifleşeceklerini hatırlatarak, "gençlerin gidecekleri bir işleri yoksa, pasifleşirler ve gelecekle ilgili endişeleri artar" ifadeleri kullandı.

Maliye Bakanına göre, gençlerin uzun süre işsiz kalması durumunda bedeli ağır olabilir.

Andersson, "yapılan araştırmalar bunun daha sonra bile olumsuz etkileri olabileceğini gösteriyor" dedi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6