Koronovirüsüne karşı ekonomiyi seçen İsveç'te büyüme rakamı

banner54

İsveç, bilindiği üzere dünyada coronavirüsten ötürü yaşanan ölüm oranında birinci sırada. Karantina yerine sürü bağışıklığını tercih eden İsveç’te ilk çeyrekteki büyüme oranı 0,4 olarak belirlendi.

Koronovirüsüne karşı ekonomiyi seçen İsveç'te büyüme rakamı

İsveç, corona virüsü salgını sırasında ekonomiyi kapatıp, karantina tedbirleri almak yerine ‘sürü bağışıklığı’nı seçti. Bunun sonucunda dünyada, virüsten ölüm oranı en yüksek ülke olan İsveç’in ekonomisi ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,4 büyüdü.

İsveç, corona virüsü salgını sırasında tartışmalı bir karara imza attı. Hükümet, vatandaşlarına mümkünse evden çalışmaları tavsiyesinde bulunsa da hiçbir kısıtlama kararı almadı ve ‘sürü bağışıklığı’ yolunu seçti. Restoranlar, barlar her zamanki gibi hizmet verdi, 16 yaşından küçük çocuklar okula gitmeye devam etti.

CNBC’de yer alan habere göre, ekonomiyi kapatmayan Kuzey Avrupa ülkesinin ilk çeyrek rakamları pozitif geldi. Tahminler, her şeye rağmen İsveç ekonomisinin ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 küçüleceği yönündeydi. Ancak ülkenin gayri safi yurt içi hasılası bu süreçte yüzde 0,4 arttı. Büyüme, 2019’un son çeyreğine göre ise yüzde 0,1 oldu.

İsveç ekonomisi, 2018’de yüzde 2,2, 2019’da yüzde 1,2 oranında büyümüştü.

KOMŞULARININ TOPLAMINDAN FAZLA VAKA VAR

Buna rağmen ülkede tartışmalar bitmiyor. İsveç’in karantina uygulamama kararı, corona virüsü salgınında en yüksek ölüm oranına sahip ülke olmasını sağladı. 37 bin 113 vaka görülürken, bunların 4 bin 395’i hayatını kaybetti.

İsveç’te enfekte olan insan sayısı, karantina uygulayan komşuları Danimarka (11 bin 712), Norveç (8411), Finlandiya (6776) ve İzlanda’nın (1805) çok üzerinde gerçekleşti. Dört ülkedeki toplam vaka sayısı, İsveç’ten az: 28 bin 704.

‘UNUTULMAK İSTENEN BİR YIL’

Capital Economics’in kıdemli Avrupa ekonomisti David Oxley yaptığı değerlendirmede, “İsveç ekonomisi, salgına karşı alınan hafif önlemler sayesinde diğer ülkelere nazaran daha iyi ilerledi. Her şeye rağmen İsveç için de bir an önce unutulmak istenen bir yıl oluyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6