banner198
banner180

İsveç’te perakende satış rekor seviyede geriledi

Yükselen enflasyon ve artan kredi maliyetleri İskandinav bölgesinin en büyük ekonomisine zarar vermeye devam ederken, ülkede perakende satışları şubat ayında rekor düzeyde geriledi.

İsveç’te perakende satış rekor seviyede geriledi

İsveç İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre şubat ayında perakende satışlar, dayanıklı tüketim mallarındaki düşüşün de etkisiyle bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,4 oranında geriledi. Bu düşüş, ülkenin bankacılık ve emlak krizi yaşadığı 1992 yılından bu yana kaydedilen en büyük düşüş oldu.

RESESYON SİNYALİ

İsveçli tüketiciler, zayıf kron ve merkez bankasının faiz oranlarını artırmaya devam etmesiyle daha da kötüleşen 30 yılı aşkın bir sürenin en hızlı temel enflasyonu nedeniyle harcamalarını geri çekiyor. Gayrisafi yurtiçi hasıla dördüncü çeyrekte yüzde 0,5 küçülerek ekonominin resesyona girdiğine işaret etti.

İsveçli ekonomisti Gustav Helgesson yaptığı açıklamadı, "Mevcut enflasyon dalgası perakende sektörünü açıkça artan bir baskı altına sokuyor. Perakende sektörünün bir kısmı zaten durgunluk içinde. Bugünkü rapor, özel tüketimin bu yıl daralacağı yönündeki görüşümüzü güçlendiriyor." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6