banner180

İsveçliler Türkiye'den ev alabilir mi?

Kuzey Avrupa'daki İskandinavya yarımadasında yer alan İsveç, resmi olarak İsveç Krallığı olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülke olan İsveç vatandaşları Türkiyeden'de ev alabilir mi? İsveçliler Türkiye'den nasıl ev alır, diyorsanız hemen yanıtlayalım.

İsveçliler Türkiye'den ev alabilir mi?
 Mütekabiliyet yasası kapsamında İsveçliler de, Türkiye'den ev alma hakkına sahip. Peki, İsveçliler Türkiye'den ev alırken nelere dikkat etmeli?

İsveçlilerin tapu işlemleri nelerdir?
İsveç’te genel olarak; ev alınıp satılırken herhangi bir avukata ihtiyaç duyulmuyor. Ancak, Türkiye’de ev satın almak isteyen gerek İsveçlilerin hukuki geçerliliği olmayan sözleşmelere imza atmamaları için bir avukata danışılmasında fayda var.

Gayrimenkul alım satım sözleşmelerinin mutlaka noter huzurunda yapılması gerekiyor.Tapuda devir işlemi yapılmadan önce mutlaka taşınmaz tapu kaydının kontrol edilmesi gerekiyor. 

Taşınmaz, satıcı görünen kimse adına kayıtlı ise üzerinde taşınmaz malın kıymetini azaltacak bir kayıt (haciz, ipotek, irtifak gibi), tapuda devrine bir engel bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır.

İsveçlilerin ev alma işlemleri nde gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanıyor:

-Kimlik belgesi ve pasaport,
-İkamet iznine tabi olanların Emniyet Müdürlükleri'nden alacakları ikamet tezkeresi,
-Vekalet kullananların tercümeleriyle beraber vekaletnamelerinin aslı

İsveç'te ikamet eden Türk vatandaşlarının Türkiye'de de ikamet adresleri bulunuyorsa ve Banka kredisinden faydalanabilmek için her hangi bir gelir beyannamesi ve mal varlığı gösterebiliyorlarsa yukarıda yazılan şartlar geçirli olmuyor.

Türkiye'de ikamet adresi gösterebilen, gelir beyannamesi gösterebilen veya mal varlığı ile ilgili belge sunan Türk vatandaşlarına Türkiye'de geçerli olan prosedürler uygulanmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6