banner180

İsveçli şirketlerden Türkiye'de istihdama 61 binden fazla katkı

Türkiye’deki İsveçli firmalar, Türk ekonomisine beş yılda 47.3 milyar TL katma değer yarattı. İsveçli şirketler Türkiye’deki istihdama da 61 bin kişiden fazla katkı sağladı.

İsveçli şirketlerden Türkiye'de  istihdama 61 binden fazla katkı

İsveç Türkiye Büyükelçiliği, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç Ticaret ve Yatırım Konseyi Business Sweden ve Türkiye'deki İsveç Ticaret Odası’ndan oluşan ‘Team Sweden’ tarafından hazırlananİsveçli Firmaların Türkiye’de Yarattıkları Değer raporuna göre, beş yılda Türkiye’deki İsveçli şirketler 47.3 milyar TL katma değer yarattı. Söz konusu yatırımlar, Türkiye’deki istihdama 61 bin kişiden fazla katkı sağladı.

İsveç menşeli 125’ten fazla şirket Türkiye’de faaliyet gösterirken, 400’den fazla İsveçli şirket de distribütörler ve acenteler kanalıyla çalışmalarına devam ediyor. Aralarında Türkiye’de 120 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren Ericsson’la beraber Autoliv, H&M, IKEA, Lindex, Sandvik ve Securitas gibi global liderlerin de bulunduğu firmaların pek çoğu, Türkiye’yi satış ve ihracat merkezi olarak kullanıyor. Bu markalar; Pakistan ve Hindistan gibi çeşitli Asya ülkeleri, Ortadoğu ve Afrika bölgelerini Türkiye'den yönetiyor.

GAYRİSAFİ KATMA DEĞER’DE YÜZDE 13.5 ARTIŞ

İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson, bugün İsveç’in Türkiye, Türkiye’nin de İsveç için ihracat yapılan ülkeler arasında 20’nci sırada olduğunu, aynı zamanda Türkiye’deki İsveçli şirketlerin 2014-2018 yılları arasında Gayrisafi Katma Değer'e (GSKD) sağladıkları katkının her yıl ortalama yüzde 7 arttığını söyledi. Ericson, 2019’da gelen yeni İsveç yatırımları sayesinde bu oranın yıllık yüzde 13.5 artmasını beklediklerini kaydetti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2018 yaklaşık 3.1 milyar doları bulduğunu ifade eden Başkonsolos Ericson, “İsveç ile Türkiye arasındaki politik ve ticari ilişkiler, 17’nci yüzyıla uzanıyor. Yüzyıllardır devam eden ilişkilerimiz sayesinde Türkiye'deki İsveç şirketleri, yeni yatırımlar yaptı, Ar-Ge tesisleri kurdu, yerli Türk şirketleri satın aldı, ortaklıklar yaptı, ihracata katkıda bulundu ve binlerce iş fırsatı yarattı. İsveçli firmalar halen, Türk ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Dolayısıyla İsveç ve Türkiye arasındaki ilişkileri, ticaret hacmi rakamlarının çok daha ötesinde görüyoruz. Bu raporla ekonomik verilerin de ötesine geçerek, firmalarımızın Türkiye’ye sağladığı Gayrisafi Katma Değeri ortaya koymaya çalıştık” dedi.

2019’DA BEKLENEN KATMA DEĞER 12.6 MİLYAR TL

İsveç Ticaret Ataşesi Edin Erkocevic ise “Araştırmamıza bilgi veren şirketler, 2014-2018 yıllarını kapsayan 5 yıllık periyodda Türkiye’nin Gayrisafi Katma Değer’ine 47.31 milyar TL’lik katkıda bulundu. 2019 sonunda bu katkı, şirket başına ortalama 252 milyon TL olarak gerçekleşirken, yıllık toplam değer de 12.6 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Erkocevic, rapordaki istihdam rakamlarına ilişkinse şunları söyledi: “Araştırmaya katılan firmaların 2018’de doğrudan istihdam rakamları 28 bin kişiyi aştı. İsveç şirketleri doğrudan, dolaylı ve ikincil istihdam yolları ile de istihdama katkıda bulunuyorlar. İsveçli şirketlerin çalışan sayısı 5 yıllık periyodda yüzde 36 oranında büyüdü. İstihdam katkısı 2018'de 61 bin 900 kişiye ulaştı.”

BİNDEN FAZLA AR-GE ÇALIŞANI

İsveç menşeli şirketlerin Türkiye’de gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Erkocevic, bu alandaki istihdam rakamlarına ilişkin olarak, “İsveçli şirketler bünyesinde bugün yalnızca Ar-Ge departmanlarında binden fazla profesyonel çalışıyor. Buna ek olarak Türkiye'deki İsveç şirketlerinde, Ar-Ge çalışanlarının sayısında yüzde 18'lik artış gözleniyor. İsveçli şirketlerin toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği destek de kadın yönetici istihdamında kendini gösteriyor. İsveçli firmalarda yöneticilerin neredeyse üçte biri kadın. İsveçli şirketler Türkiye’deki faaliyetlerinde global sürdürülebilirlik hedeflerine uygun olarak hareket ediyor. Çok sayıda İsveçli firma, Türkiye’de temiz çevre teknolojileri alanında üretim yapıyor ve bu sayede Türkiye’nin inovasyon ekosistemine katkıda bulunuyor” dedi.

Rapora göre, 2018’de Türkiye ile İsveç arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 3.1 milyar doları buldu. Bu rakamın 1.4 milyarı Türkiye'den İsveç'e yapılan ihracatı, 1.7 milyar doları ise İsveç'ten Türkiye'ye yapılan ithalatı oluşturuyor. Araştırmaya katılan firmalar arasındaki en büyük 5 ihracatçı ise 5 yıllık periyodda Türkiye’den 4.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk bin ihracatçısı içinde de birçok İsveçli firma bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6