İsveçli ekonomist, konut kredisi olanlar faizi sabitlemeli

Mortgage faiz oranları önceki yıllara oranla daha düşük olarak seyrediyor. Değişebilir faiz yerine mevcut faiz oranlarından kredi faizlerini sabitlemek, konut alıcıları açısından daha avantajlı olacağını belirten, Handelsbanken'in eski baş ekonomisti Jan Häggström, büyük bankaların şu anda müşterilerin lehine rekabet ettiklerini ve bu nedenle olabilecek en iyi faiz oranlarından konut faizlerini sabitlemek tüketici açısından daha avantajlı olacağını belirtti.

İsveçli ekonomist, konut kredisi olanlar faizi sabitlemeli

Jan Häggström, 2016 yılına kadar Handelsbanken'de baş ekonomistti ve şu anda bağımsız bir ekonomist olarak hayatına devam ediyor. Durumun hanehalklarına faiz oranlarını sabitlemek için güçlü sebepler verdiğini düşünüyor.

Jan Häggström, sabit bir faiz oranı seçmek için güçlü teşvikler olduğunu söylüyor, bunun nedeni kısmen bankaların rekabet etmeye ve müşterileri sabitlemeye hevesli olmaları yorumunda bulundu.

Bugün, büyük bankaların değişken ortalama faiz oranları yüzde 1.65. Bu, sırasıyla yüzde 1,43 ve 1,49 olan üç ve beş yıllık faiz oranları ortalamasının oldukça üzerinde.

Häggström'e göre, düşük sabit faiz oranları, kısmen, dünya ekonomisine korona krizinden çıkmak için büyük miktarlarda para pompalayan ülkelerden kaynaklanıyor.

Riksbank şimdiye kadar önümüzdeki üç yıl için politika faizini yükseltmeme sözünü tuttu ve bu da ipotek oranını etkiliyor. Jan Häggström de yakın gelecekte herhangi bir artışa inanmıyor.

Häggström, "Riksbank'ın faiz politikasının önümüzdeki üç yıl boyunca yüzde sıfırda kalacağı ve bundan sonra da hafif bir artış olacağı muhtemelen oldukça makul bir tahmin" dedi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6