İsveç’in refah sisteminin korunabilmesi için yılda ortalama 64 bin göçmene ihtiyacı var

İsveç Kamu İstihdam Kurumu’ndan öngörülerden sorumlu biriminin yöneticisi Hakan Gustavsson, ülkesinin sahip olduğu refah sisteminin korunması için, daha az değil aksine daha fazla göçmene ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

İsveç’in refah sisteminin korunabilmesi için yılda ortalama 64 bin göçmene ihtiyacı var
 Gustavsson, düşük doğum oranı ve artan emekli sayısı nedeni ile sağlıksız gelişen demokgrafik yapının dengede tutulabilmesi için yılda 64 bin göçmene ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Gustavsson giderek yaşlanan İsveç toplumunun bakım ihtiyacı için de göçmenlerin gerekli olduğunu belirtti.

İsveç 163 bin sığınmacı kabul etti 2015 yılında Avrupa’ya gelen bir milyondan fazla sığınmacının yaklaşık 163 bini İsveç’e yerleşti. İsveç böylece Avrupa’da kişi başına en fazla sığınmacı barındıran ülke konumunda bulunuyor. Söz konusu sığınmacı akını bazı İsveçliler de endişe yaratırken, sağ popülist İsveç Demokratları partisi, daha sert iltica yasaları talep etmişti.

2016 yılında İsveç’e gelen sığınmacı oranı yüzde 80 azalmış durumda. Ancak Hakan Gustavsson’a göre, ülkesi yakın gelecekte iş gücü sıkıntısı yaşayacak. Yurt dışından gelen iş gücündeki azalmanın bir eksiklik olduğunu ifade eden Gustavsson, İsveç dışında doğan insanların bu ülkeye gelmesinin, her….. Kaynak: DW TÜRKÇE

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6