banner114

İsveç Türkiye arasında ticari hacim belli oldu

banner54

İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson, 2018 yılında Türkiye ile İsveç arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 3.1 Milyar doları bulduğunu ifade etti.

İsveç Türkiye arasında ticari hacim belli oldu

Dolayısıyla Ankara İsveç Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç Ticaret ve Yatırım Konseyi ve İsveç Odası bir araya geldiler. İki ülke arasındaki ticaret ilişkilerine dair daha genel bir fikre sahip olmak ve onu daha detaylı ve ana hatlarıyla ortaya koyabilmek için çalışma yaptılar."

Türkiye ve İsveç'in çok iyi bir ticaret hacmi var"

Raporun basın tanıtımından ardından basının soruları yanıtlandı.

"Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkilerin geleceği ile ilgili soruya, İsveç İstanbul Başkonsolosu Peter Ericson, Türkiye ile İsveç arasındaki ticari hacmin verilen rakamların çok üstünde olduğunu vurguladı. Son dönemlerde tüm ülkeleri etkileyen Corona virüsü, dünyanın çeşitli bölgelerdeki çatışmaların, krizlerin ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri doğal olarak etkilediğinin altını çizen Ericson, "Tüm bunlara rağmen ekonomik ilişkileri aynı seviyede tutmak tabii ki bazen güçleşebiliyor. Ama Türkiye'de bulunan ve faaliyetlerini devam ettiren İsveçli şirketlerin Türkiye'de olmasının çok sağlam sebepleri var ve çok da iyi iş hacmine sahipler. Rakamlardan da anlaşıldığı üzere burada yatırım yapmaya ve Türk ekonomisine katkıda bulunmaya yönelik istekleri ve iradeleri var. Bu da iki ülke ilişkileri açısından son derece önemli. İki ülke ilişkilerinde kısa vadeli inişler çıkışlar olmasına rağmen uzun vadeli ilişkiler konusunda da bir hissiyata sahibiz. İlişkilerin yukarı doğru bir trend içinde olduğunu raporda da görebiliyoruz." diye konuştu.

"Türkiye ile İsveç'in ticaret hacminin geliştirmesi konusunda belirlenmiş hedefleri var mı?" şeklindeki soruya ise Ericson, şu şekilde yanıtladı:

"İsveç Ticaret ve Yatırım Konseyi Business Sweden İsveç Başkonsolosluğu ile ortak olacak şekilde bir inşaat zirvesi düzenledi. Bu zirvede Türk şirketleri için İsveç'teki inşaat alanında hangi fırsatlar sunulabilir, hangi konularda ortaklıklar yapılabilir konusu ortaya konuldu. Çünkü hali hazırda İsveç'te devam eden çok büyük ölçekli inşaat ve altyapı geliştirme projeleri devam etmekte. Türk şirketlerinin İsveç'te devam eden büyük altyapı projelerinde ihalelere katılması konusunda şans tanınıyor. Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkiler, her tarafında faydasına olacak şekilde ilerliyor."

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6