İsveç, tüm AB ülkeleri arasında en az bütçe açığı veren dördüncü ülke

Covid-19 pandemisi tüm dünyada olduğu gibi Avrupa Birliği içindeki ülkeleri de farklı ölçeklerde olumsuz etkiledi. AB ülkeleri arasında en yüksek bütçe açığı veren ülke Yunanistan olurken, Yunanistan GSYİH 187,4 ile en kötü etkilenen AB ülkesi oldu.

İsveç, tüm AB ülkeleri arasında en az bütçe açığı veren dördüncü ülke

Ekonomik daralmadan en az etkilenen ülke Estonya olurken, Eurostat'ın istatistiklerine göre İsveç ekonomik daralmadan en az etkilnenen AB'nin dördüncü ülkesi oldu.

Korona krizinin sağlıkla birlikte ekonomik yıkımları devam ederken, AB ülkelerinde bütçe açıkları daha önce hiç olmadığı kadar büyük oldu. 

Bu, Avrupa Birliği genelinde artan hükümet borcuna yol açtı. Europaportalen, Eurostat'ın istatistiklerine göre İsveç, tüm AB ülkeleri arasında en az açık veren ülkelerden biri oldu.

Ortalama olarak, AB ülkelerinin merkezi hükümet borcu 2020'nin ilk çeyreğinde yüzde 79,4 olurken bu rakam ikinci çeyrekte Gayri safi yurtiçi hasılası GSYİH'nın yüzde 87,8'ine yükseldi. 

İsveç'in merkezi yönetim borcu aynı dönemde 1,2 puan artışla 37,1'e yükseldi ve bu, AB'nin tamamında en düşük dördüncü merkezi yönetim borcu oldu.

Estonya, GSYİH'nın yüzde 18,5'i ile en düşük ülke olurken, Yunanistan yüzde 187,4 ile en yüksek ülke borca sahip ülke oldu.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6