banner114

İsveç'ten 'Rusya tehdidine' karşı yeni adım: Özel "savunma vergisi" kondu

İsveç, “Rusya’nın Baltık Denizi’ndeki askeri faaliyetlerini” gerekçe göstererek, ülke savunmasını güçlendirme yönündeki adımlarını sürdürüyor. SVT'nin haberine göre, İsveç hükümeti, “Rusya ile yaşanan gerilim” nedeniyle yeni bir vergiyi yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

İsveç'ten 'Rusya tehdidine' karşı yeni adım: Özel "savunma vergisi" kondu

Yeni verginin, “Rusya’nın Baltık Denizi’ndeki askeri faaliyetlerine karşı durmak" için artırılan savunma harcamalarını karşılamak amacıyla getirileceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İsveç Maliye Bakanı Magdalena Andersson, bankaların 2022 yılından itibaren ödeyeceği vergi ile hazineye 508 milyon dolar ek gelir sağlanmasının hedeflendiğini söyledi. Verginin bankalardan kesilmesine karar verildi. Bankaların ise bu verigileri ödemek için müşterilerin yıllık kredi kartı ücretlerini yükselteceği belirtildi. 

İsveç’in, “Rusya ile yaşanan gerilim” nedeniyle savunma harcamalarının GSYH’ye oranını bugünkü yüzde 1’den 2025 yılında yüzde 1,5 seviyesine çıkarmayı planladığı kaydedildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun İsveç ve Finlandiya ile askeri işbirliğini gelitirmesinin Rusya için tehdit oluşturduğunu açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6