banner180

İsveç'teki on seyahat acentesinden dokuzu iflasa gidiyor

Koronavirüs krizinin dünya genelinde en sert vurduğu sektör olan turizm sektöründe acentalar tarihinin en zor günlerini yaşıyor.

İsveç'teki on seyahat acentesinden dokuzu iflasa gidiyor

İsveç seyahat acenteleri derneği SRF'ye göre, İsveç'teki on seyahat acentesinden dokuzu iflas yolunda.

Sektöredeki, seyahat acenteleri, tur operatörleri, müşteri ve tedarikçileri arasında sıkışmış durumda.

Giderleri olan ama satışı olmayan acantelar tedarikçilerin satılan otel ve uçak iadelerini yapmıyor. Ancak buna karşın müşteri parasını geri isteyerek acentalar üzerindeki iş yükünü ve stresi yükseltiyor.

Sektör uzmanları, acentelerin bu parayı ödeyebilmeleri mümkün değil diyor. Tedarikçilerin iade yapmaması öte yandan devletin erken ödeme planıyla bir ödeme yapmaması da acentelerin iflasa gitmesine neden oluyor.

Yerel acenteler batıyor

Kira ve benzeri giderleri aynen devam eden seyahat acentelerinin buna karşı satış yapamaması ve yaptığı satışlarında gerçekleşmemesiyle birlikte büyük bir sorun yaşıyor.

İsveç sehayat acenteleri derneği (SRF), genel sekreteri Didrik von Seth, "İstediğimiz bir çanta dolusu para ya da yardım paketi değil, şirketlerin rezervasyonu yapılanları ödeyebilmesi için bir kredi de değil" sürecin içine sıkışmış acentelerin sıkıntılarını çözecek pratik bir yola ihtiyaç var ifadeleri kullandı.

Seth, ayrıca bir diğer talebimiz, "Satılan uçak bileti başına beş SEK veya paket yolculuğu başına 25 SEK sektördeki fona ayrılması, ki bence paranın 20 yıl içinde geri ödeneceği anlamına geliyor. Sorun şu ki, hiçbir bilgi almıyoruz" ifadeleri kullandı.

Hükümetin özel bir fon için nasıl adımlar attığı ile ilgili bir soru üzerine Ticaret Bakanı İbrahim Baylan: "Hükümet şimdiye kadar 170 milyar SEK'lik önlemler sundu. Başka eylemleri hariç tutmayız" ifadeleri kullandı.

Tedarikçi hava yolları, otel ve organizasyonlar acentelere iade yapmıyor.

Bu yıl tatile çıkmak için erkenden alım yapan birçok müşteri sorunuyla yine acenteler muhatap olmak zorunda kalıyor.

Acentelerin satışını yaptığı havayolu şirketleri, otel ve tur tedarikçileri müşteri ile muhatap olmamak için arayan müşterileri yine hizmeti satın aldığı acenteye yönlendiriyor.

Tedarikçilerin iade yapmadığı ve müşteriyle muhatap olmaktan kaçındığı sürecin en büyük mağdurları acenteler olduğu görülüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, sektördeki her on yerel acenteden dokuzunun iflas edeceği ön görülüyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6