banner198

İsveç'te yüksek elektrik fiyatlarından mağdur olanlara destek

İsveç Maliye Bakanı Mikael Damberg, ülkede artan elektrik fiyatları nedeniyle hükümetin hanelere yaklaşık 6 milyar kronluk bir destek sunacağını açıkladı.

İsveç'te yüksek elektrik fiyatlarından mağdur olanlara destek

Hükümet, söz konusu meblağın Aralık 2021’den itibaren üç ayı kapsayacağını ve her haneye maksimum 2 bin kron düşeceğini ifade etti.

Söz konusu yardımın yaklaşık 1 milyon 800 bin haneye ulaşacağı belirtildi. Damberg, “Olağandışı durumlar için olağandışı önlemler alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Damberg, ''Herkes tazminat almayacak. Genellikle müstakil evleri veya elektrikle ısınan küçük evleri olanlar bu teklif kapsamında yer alacak” dedi.

Damberg, desteğini önümüzdeki birkaç ay içinde otomotik olarak elektrik faturalarına yansıtılarak verileceğini açıkladı. 

İsveç’te, özellikle ülkenin güneyinde, elektrik fiyatları son aylarda arttı ancak bu artış diğer Avrupa ülkelerinden daha az hissediliyor. İsveç’in elektriği büyük ölçüde kendi hidroelektrik enerji santrallerinden, nükleer reaktörlerinden ve rüzgâr tirbünlerinden sağlanıyor. İsveç, dışarıdan doğal gaz ithal etmiyor. Ancak elektrik fiyatları uluslararası piyasalar tarafından belirlendiğinden, İsveçli tüketiciler de bundan olumsuz etkileniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6