İsveç'te polis banka işbirliği

İsveç'te polis, internette dolandırıcılığı önlemek için bankalarla işbirliği yapıyor

İsveç'te polis banka işbirliği

Eticaretin en fazla olduğu ülkelerden biri olan İsveç'te, internet sahtekarlığını önlemek için polis bankalarla işbirliği yaparak, suçluları daha çabuk yakalamayı hedefliyor.

Tüketici Bankacılığı ve Finansman müdür yardımcısı Fredrik Nordquist polisle işbirliğinin önemli bir girişim olduğunu belirti.

Polis geçen yıl boyunca daha sık görülen özellikle telefon dolandırıcılığı konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Telefon dolandırıcılarının genel olarak bankadan ya da polis merkezinden aradıklarını belirterek karşısındaki kurbanı kabullenebilir düzeyde iletişim kurarak kandırmaya çalıştığı belirtildi.

Polis ve bankalar arasında işbirliğin giderek arttığı ve elde edilen olumlu sonuçlarla Swedbank, Nordea ve SEB ile çalışmalarını yoğunlaştıracağı belirtildi.

Yapılan çalışmayı yürüte yetkililer özellikle müşteriler arasında farkındalık yaratmak için bu çalışmanın önemli olduğunu vurgulayarak sahteciliği önlemek için yeni bir takım güvenlik çözümlerinin de gündemde olduğu belirtildi.

Online alışverişte BankID ve birçok farklı güvenlik çözümleri olmasına rağmen önemli ölçüde dolandırıcılığın olduğuna dikkat çekilerek, internet dolandırıcılığı ile mücadele noktasında farklı çözümlerinde geleceği işareti verildi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6