banner198

İsveç'te mağaza ve marketlerde naylon poşetler parayla satılacak

İsveç'te marketlerle mağazalarda tüketicilerin satın aldığı ürünleri taşımak için kullandığı naylon poşetler yarından itibaren parayla satılmaya başlanacak.

İsveç'te mağaza ve marketlerde naylon poşetler parayla satılacak
 İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, Avrupa Birliği yönergesini hayata geçirmek amacıyla 1 Haziran'da yürürlüğe girecek uygulama kapsamında naylon poşetlerin müşterilere ücret karşılığı verilmesi kararlaştırıldı. 
Tüketicinin marketlerde poşet başına bir, mağazalarda iki ila beş Kron ödeyeceği belirtildi. 

Ünlü moda devi H&M'nin basın sözcüsü  Joanna Morell, konu hakkında yaptığı açıklamada, H&M mağazalarında tüketicinin poşet başına 2 kron ödeyeceğini ifade ederken, büyük poşetlere göre farklı ücret alabileceklerini söyledi. 

- AB iki yıl önce düşmeye bastı

Çevre, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden naylon torba tüketimi azaltmak isteyen Avrupa Birliği ülkeleri iki yıl önce  bir dizi önlem almak için Brüksel'de bir araya gelmişti. Önlemler  doğrultusunda, 31 aralık 2019'a kadar, kişi başına naylon poşet tüketimini yılda 90'a, 2025 yılı sonuna kadarda 40 düşürülecek önlemler alınması ve  en geç 2018 yılına kadar da naylon poşetlerin ücretli satılması yönünde kararlar almıştı. 

Atila ALTUNTAŞ / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 17:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf
Yusuf - 6 yıl Önce

Siz hic alis verise gitmedinizmi yoksa milletle kafami buluyorsunuz,isvec te posetler yillardir parali.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6