banner180

İsveç'te maaşlar pahalılığa karşı eriyor

İsveç'te Eylül ayında maaşlarda kısmi artış yaşanırken, gıda, enerji ve yakıt fiyatlarındaki artışlar hem maaşlardaki artışı hem de elde edilen kazanımları fazlasıyla sildi.

İsveç'te maaşlar pahalılığa karşı eriyor

Arabuluculuk Enstitüsü (Medlingsinstitutets)'nün döngüsel ücret istatistikleri sonuçlarını işlemesine göre, Eylül 2022'de tüm ekonomideki ücret artış hızının, istatistikler kesinleştiğinde yüzde 2,8'e ulaşması bekleniyor. Ön istatistiklere göre Eylül ayında ücretler yüzde 2,6 arttı.

Ancak tüketim maliyetleri ve enflasyon nedeniyle ücret artışları enflasyon karşısında  yüzde 6,9 ​​azaldı.

Eylül ayında ortalama ücret yüzde 2,8 arttı, ancak aynı zamanda tüketici fiyatları da yüzde 9,7 arttı (değişen ipotek faiz maliyetleri hariç tutulursa).

Medlingsinstitut'un makroekonomisti Petter Hällberg bir basın açıklamasında, maaşların fiyatlardaki artış eğilimini takip etmediğini ve çok geride kaldığını söyledi.

Mortgage faiz maliyetlerinin etkileri de dahil edildiğinde maaşlara yapılan zamlara karşı, reel olarak alınan zamla birlikte vatandaşın cebindeki para yüzde 8 azaldı.

Petter Hällberg, "Enflasyon hızlı yükselişe sahip olduğu sürece satın alma gücü bozulmaya devam ediyor. Ne İsveç'te ne de diğer karşılaştırılabilir ülkelerde ücretler fiyatlara ayak uyduracak şekilde gelişmedi." dedi.

RAPORU BURADAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6