İsveç'te konut maliyetleri artarken, üretimde yüzde 40 düşüş bekleniyor

Handelsbanken'nin emlak raporuna göre, konut inşaatı bu yıl 2021'e göre yüzde 40 azalacak. Ancak azalacak üretime karşı maliyetlerde de artış öngörülüyor.

İsveç'te konut maliyetleri artarken, üretimde yüzde 40 düşüş bekleniyor

Handelsbanken'in baş ekonomisti Christina Nyman bir basın açıklamasında, emlak değerlerinin ve konut fiyatlarının sırasıyla yüzde 15 ve 20 oranında düşeceğini tahmin ediyoruz yorumu yaptı.

Tahminlerde, yüksek enflasyon oranlarının etkili olabileceğine dikkat çekilirken, yıl boyunca, enerji ve malzeme fiyatları arttıkça inşaat maliyetleri keskin bir şekilde arttı denildi.

Mülk sahipleri kiraları daha hızlı artırsalar bile bu, şirketlerin artan maliyetlerini dengelemiyor.

Christina Nyman, "Planların geleceğe ertelendiği ve bir dereceye kadar tamamen iptal edildiği inşaatta keskin bir yavaşlama bekliyoruz" dedi.

Ayrıca, hanehalkı marjları baskı altında. Esnek sözleşme sahipleri, doğrudan elektriği ve 3 milyon ipotek kredisi olan bir ev sahibi için elektrik ve faiz maliyetleri artıyor.

Christina Nyman, 3 milyon SEK'lik bir kredi ipoteği olan ve değişken sözleşmeye sahip bir ev sahibi için elektrik ve faiz maliyetlerinin kış aylarında aylık yaklaşık 10.000 SEK ek yük getiriyor dedi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6