İsveç'te ev fiyatları 2022'nin üçüncü çeyreğinde düştü

İstatistik İsveç'in ulusal düzeyde daimi ikametgahlı müstakil evler için emlak fiyat endeksine göre, 2022'nin üçüncü çeyreğinde fiyatlar bir önceki çeyreğe göre yaklaşık yüzde 1 düştü.

İsveç'te ev fiyatları 2022'nin üçüncü çeyreğinde düştü

Yıllık bazda, 2022'nin üçüncü çeyreği, 2021'in üçüncü çeyreğine kıyasla, kalıcı müstakil ev fiyatları ülke genelinde yüzde 3 arttı. Daimi ikametgah, villa, yarı müstakil, teraslı veya sıralı ev için müstakil bir evin ülkede ortalama fiyatı üçüncü çeyrekte 4 milyon SEK olarak kayıtlara geçti. 

Büyük kentlerde ortalama fiyat: Malmö bölgesinde 5,4 milyon SEK, Stockholm'de ise 7,5 milyon SEK arasında değişti.

Yazlık / Tatil evleri

İstatistik İsveç'in ulusal düzeyde yazlık evler için emlak fiyat endeksine göre, fiyatlar 2022'nin üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1'in biraz üzerinde düştü. Yıllık bazda, 2022'nin üçüncü çeyreği, 2021'in üçüncü çeyreğine kıyasla, ulusal düzeyde yazlık evleri için fiyatlar yüzde 1 düştü. Ülkede bir yazlık ev için ortalama fiyat, 2022'nin üçüncü çeyreğinde 2.4 milyon SEK olarak hesaplandı.

Tarımsal mülkler

İstatistik İsveç'in fiyat istatistiklerine göre, 2022'nin üçüncü çeyreğinde ulusal düzeyde tarımsal mülk fiyatları bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 arttı. Ülkede bir çiftlik için ortalama fiyat üçüncü çeyrekte 3 milyon krona ulaştı.

Apartman dairesi, çok katlı binalar (ticari mülkler)

İstatistiklere göre, 2022'nin üçüncü çeyreğinde ulusal düzeyde apartman dairleri için fiyatlar bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1'in biraz üzerinde düştü.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6