banner180

İsveç'te ev firmaları yöneticilerinin maaşları dudak uçuklatıyor

Hyresgästföreningen (Kiracılar Derneği)'ndeki en büyük iki temsilcisi olan Hem ve Hyra tarafından yapılan bir araştırmaya göre yıllık bir milyonun üzeirinde maaş alıyor.

İsveç'te ev firmaları yöneticilerinin maaşları dudak uçuklatıyor

Federal Başkan Marie Linder'in aylık maaşı 115 bin kron üzerinde ve görev süresi tamamlanmadan sözleşmesinin fesedilmesi durumunda iki yıl boyunca ücretin yüzde 90'ına hak kazanır. Federasyon Müdürü Jonas Nygren'in ise maaşı 113 bin kron üzerinde ve 2017 yılından beri her yıl aylık maaşı 5 bin 400 SEK'ten daha fazla artmıştır.

Maaş seviyelerini belirleten Federal Yönetim Kurulu üyesi Hans Eklund verdiği demeçte, üyelerin üzgün olabileceğini anlıyorum. Birçoğunun kırılgan bir ekonomisi var. Ayda 25 bin kron üzerindeki gelir her şey için farklı algılanabilir. Ancak kimseyi rahatsız etmeyecek bir seviyeye sahip olsaydık, doğru yetkinliğe sahip insanları alamazdık yorumunda bulundu.

Daha önceki bir Ev kiralama anketi, ülkenin belediye konut şirketlerinin CEO'larının neredeyse yarısının yılda 1 milyon SEK'den fazla kazandığını gösteriyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6