İsveç'te eski paraları elden çıkarmak için son gün

İsveç merkez bankasının çıkardığı yeni banknotların devreye girmesiyle birlikte eski paraların piyasadan toplanması ve değiştirilmesi için koyduğu tarih bugün sona eriyor.

İsveç'te eski paraları elden çıkarmak için son gün

İsveç Merkez bankası sorumlusu Susanne Meyer Söderlind, yeni dönem paraların kullanımı ve eski paraların değişimi ile ilgili şimdiye kadar milyarlarca kronun değiştiğini belirterek, eski paraların bankaya yatırılması için bugün son gün olduğuun hatırlattı.

Cumartesi günü iş günü olmaması nedeniyle paralarını değiştirmeye zamanı olmayacağı düşünülenler için Forex ve döviz bürolarında bugün işlem yapılacağı belirtildi.

Ancak eski paraları olanlar için merkez bankası kapsamında bir çözüm bulunuyor diyen yetkililer, elinde eski parası olanlar merkez bankasına her zaman parayı değiştirmek için yatırabilir dendi.

Yeni paraların, kara para aklamaya çalışanların önünü kesmek ve nakit para akışını kontrol altına almak için çıkarıldığı uzunca zaman konuşulmuştu. İsveç merkez bankasının ve para politikalarını yönetenlerin aldığı bu önemli kararla milyarlarca kronun piyasadan toplandığı belirtiliyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6