İsveç'te elektrik fiyatlarında geçici dip bekleniyor

Elektrik krizi söyleminin tüm Avrupa'da olduğu gibi İsveç'te de yaygınlaşması ve bunun fiyatlara yansımasıyla birlikte vatandaşlar artan maliyetleri kabullenip baş etmeye çalışırken, devletlerin elektrik satışı ve yönetiminde farklı göstergeler karşımıza çıkıyor.

İsveç'te elektrik fiyatlarında geçici dip bekleniyor

İsveç, Ağustos ayında yurtdışına 8,1 milyar kron satış gerçekleştirerek tarihi bir başarıya imza atarken, iç pazarda elektrik fiyatlarının sürekli artması vatandaşların eleştiri odağı oldu.

Son aylarda sürekli yukarı yönlü olan fiyatların geçici olarak kısmen düşeceği bekleniyor.

İsveç basınında yer alan habere göre, elektriğin en yüksek olduğu güney bölgesinde rüzgarın etkisini göstermesiyle, rüzgardan elde edilen elektrikte artış bekleniyor ve bu durumun elektrik fiyatlarını düşürme yönünde önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Çarşamba günü (yarın), elektrik fiyatı ülke genelinde düşecek. 

Güney İsveç'te, elektrik fiyat borsası Nordpool'daki fiyatlandırmaya göre 6 Ağustos'tan bu yana en düşük seviye olacak.

Özellikle güney İsveç ve Danimarka'da kuvvetli rüzgarlı hava yolda. Bu genellikle elektrik fiyatlarında bir düşüş anlamına gelir.

Rüzgarın üretime sağlayacağı katkının gaz fiyatları üzerinde de olumlu etki yapması bekleniyor.

Çarşamba günü (yarın), İsveç'in 4. elektrik bölgesi olan güney kesiminde elektrik kilovat saat başına 32 öre seviyesine inecek. 

Ülke genelinde fiyatların düşeceği gibi, yaşanacak bu düşüşün kuzeyde şaşırtılacak bir durum olmadığı, ancak güney Götaland'daki elektrik alanı 4'te bu günlerde alışılmadık derecede düşük bir fiyatlama olacak.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6