İsveç'te akaryakıt fiyatları artmaya devam ediyor

İsveç'te akaryakıt fiyatlarına yine zam geldi. Aralık'tan bu yana tarihin en büyük fiyat yükselişinin yaşandığı akaryakıtta fiyatların daha ne kadar artacağı öngörülemiyor.

İsveç'te akaryakıt fiyatları artmaya devam ediyor

Akaryakıt fiyatları yeni rekor seviyelere yükselmeye devam ediyor. Petrol şirketleri gün içinde motorin fiyatını 20 öre artırarak 21,62 krona, benzinin litre fiyatını 19,14 krona yükseltti.

Yeni artışla birlikte geçen yıla oranla 50 litre dizel yakıt ikmali yapan bir araç sahibinin bir yıl öncesine göre 310 kron, benzinli araçlarda ise 212 kron daha fazla ödüyor.

Artan fiyatların arka planında ham petrol fiyatlarının geçen yıl sonu itibarıyla ciddi şekilde artması yatmaktadır. Dizel fiyatı ile ilgili olarak, artan azaltma yükümlülüğü de önemli olmuştur, bu da daha pahalı biyoyakıtların karıştırılması gerektiği anlamına geliyor. Amaç, ulaşım sektöründen kaynaklanan iklim etkisini azaltmaktır.

Tüm dünyada artan petrol ve enerji fiyatları küresel çarpta ekonomiler üzerinde enflasyon baskısını da ciddi şekilde artırmaya devam ediyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6