banner180

İsveç'te 2023 toplam belediye vergileri belli oldu

İsveç'te bölge ve belediyelerin 2023 vergilerine dair tablo ortaya çıktı. İstatistik İsveç'ten alınan verilere göre, toplam belediye vergi oranının ortalama olarak bir miktar düşüş gösteriyor.

İsveç'te 2023 toplam belediye vergileri belli oldu

İsveç'te toplam vergi, belediye vergi oranı ve bölgesel vergi oranı olmak üzere iki kısımdan oluşur.

İsveç'in tamamı ele alındığında, 2022 ve 2023'teki ortalama vergi oranları arasındaki farklar o kadar küçüktür ki, rakamlar iki ondalık basamağa yuvarlandığında ya kaybolur ya da belirsizleşir.

"Ortalama bölgesel vergi oranı gelecek yıl yaklaşık 0,1 öre artacak, ortalama belediye vergisi oranı ise 0,6 öre'nin biraz üzerinde düşeceği görülüyor. 

Vergi oranları 2020–2023, ulusal ortalama*

*2022 ve 2023 yılları için rakamların toplanmamasının nedeni yuvarlamadır.

Gelecek yıl yedi belediyede belediye vergisi oranı düşüş gösteriyor.Bu belediyeler: Vännäs, Hammarö, Orust, Tranås, Trosa, Uppvidinge ve Timrå olarak görünüyor.

En büyük vergi indirimi Vännäs'ta yapıldığı görülüyor. Belediye sakinleri en yüksek vergi ödeyen belediye ile kıyaslandığında yüzde 25 daha az vergi ödüyor.

Aynı zamanda Vara, Tibro, Ljusnarsberg, Hjo ve Solna belediyelerinde vergi artırıldı.

Belediye vergisindeki en büyük artış Vara'da görünüyor. Vara belediyesinde vergi yüz kron başına 60 öre artırılıyor.

Österåker belediyesi yüzde 28,98 ile gelecek yıl en düşük vergi oranına sahip olurken, Dorotea belediyesi yüzde 35,15 ile en yüksek vergi oranına sahip olacak.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2022, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6