İsveç Rekabet Kurumu akaryakıt şirketlerini takibe aldı

Benzin ve motorin fiyatları son aylarda rekor seviyelere ulaştı. Akaryakıt şirketlerinin fiyat artışları da indirimleri de medyada gündem oldu.

İsveç Rekabet Kurumu akaryakıt şirketlerini takibe aldı

Fiyat dalgalanmaları nedeniyle istasyonların fiyat artışı ve indirimleri noktasında süreci doğru yönetip yönetmediği takibe alındı.

İsveç Rekabet Kurumu, son zamanlardaki fiyat dalgalanmalarında bazı istasyonlarda ihlal olduğu yönünde şikayetler alması üzerine harekete geçti.

Konuya ilişkin konuşan yetkili Per Jonsson, akaryakıt fiyatlarına ilişkin devam eden bir soruşturmamız olmamasına rağmen özellikle bu pazardaki gelişmeleri takip ediyoruz dedi.

Yetkili makamın sürekli olarak aldığı şikayetlerden biri, tüm benzin istasyonlarının fiyatları aynı anda yükseltmesidir. Bununla birlikte, koordineli olacağını kanıtlamak zor.

Yetkili, "Görülen tablo, benzin ve dizel pazarında az sayıda oyuncu ve şeffaf fiyatlandırma ile karakterize edilen bir oligopoldür. Bu tür pazarlarda, paralel davranış dediğimiz şey sıklıkla meydana gelir, yani şirketler fiyat bilgilerini rakiplerininkine uyarlama eğilimindedir" dedi.

Rekabet kurumunun dalgalı piyasada vatandaşın mağdur olmaması için şirketleri daha sık kontrol edeceği belirtildi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6