banner198

İsveç parayla alışverişi kaldırma yolunda

Dünya'da nakit parayı kaldırma kararı alan ilk ülke olan Danimarka'da gelecek yıl artık birçok alanda nakit para akışı tamamen duracak.

İsveç parayla alışverişi kaldırma yolunda

Gelişen teknoloji ile önemli çalışmalara imza atan İskandinavya ülkelerinde parayla alışverişi durdurarak, kredi kartı ile yapılacak alışverişlerden önemli ölçüde tasarruf etmeyi hedefliyor.

İsveç'in de parayı kaldırma yolunda önemli yol aldığı belirtilen bir araştırma raporu hazırlandı. Rapora göre İsveç parayla alışverişi kaldırma yolunda önemli ölçüde alt yapısını hazır hale getirdi. Önümüzdeki süreçlerde İsveç'in yaşamın her alanına alışveriş konusundaki nakit para akışını durdurarak böylelikle gelir ve harcamaların hepsini kontrol altına almayı hedefliyor.

Başka restaurant, market gibi sıcak satışların en çok yapıldığı alanlarda para kaldırmayı hedefleyen İsveç'in bankacılık alt yapsında teknolojik zemin hazırlamayı tamamlamak üzere, buna göre 2016 başlangıcı itibarıyla Danimarka tüm alanlarda kredi kartını hayata geçirecekken, İsveç'te bu anlamda kısmen parayı kaldırmış olacağı belirtildi.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6