İsveç Mali Denetleme Kurumu: “Kripto madenciliği AB çapında yasaklanmalı”

İsveç Mali Denetleme Kurumu Finansinspektionen, kripto varlıkları nedeniyle kripto para madenciliğinin bir tehdit olduğunu öne sürerek yasaklanması çağrısında bulundu.

İsveç Mali Denetleme Kurumu: “Kripto madenciliği AB çapında yasaklanmalı”

Düzenleyici bu hafta, İsveç, temel hizmetlerin iklim geçişi için kripto varlık üreticileri tarafından hedeflenen yenilenebilir enerjiye ihtiyaç duyduğunu ve madencilerin artan kullanımının Paris Anlaşmasını yerine getirmelerini tehdit ettiğini ifade etti.

Düzenleyici, bol miktarda yenilenebilir enerji kaynaklarına ev sahipliği yapan İsveç Çevre Koruma Dairesi’nin de aynı görüşte olduğunu söylüyor.

Kripto madenciliği konusundaki bu duruş, çevresel faaliyetlerin düzenlendiği COP26 konferansı sırasında geldi.

Şimdi, düzenleyici, Avrupa Birliği‘ni enerji yoğun madencilik yöntemi iş kanıtı (PoW) üzerinde AB düzeyinde bir yasağı dikkate almaya çağırdı ve kripto varlık madenciliği için enerji tüketimini %99,95 oranında azalttığı tahmin edilen diğer yöntemlere dikkat çekti.

Başka bir teklif, İsveç’in enerji kullanarak kripto madenciliği üretiminin devam etmesini durduran önlemlerin getirilmesi.

Ek olarak, PoW yöntemi kullanılarak çıkarılan kripto varlıklarının ticaretini yapan ve bunlara yatırım yapan şirketlerin faaliyetlerine devam etmelerine izin verilmeyecek.

İsveç Mali Denetleme Otoritesi Genel Müdürü Erik Thedéen, “AB içinde iş kanıtı madenciliği yönteminin yasaklanması, daha enerji verimli kripto madenciliği yöntemlerinin kullanılmasına yönelik küresel bir harekette önemli bir adım olabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6