banner180

İsveç'in Ölülerini Sivas Yakıyor

Sivaslı girişimciler, öldükten sonra gömülmek değil yakılmak isteyenler için kullanılan 'krematoryum'da seri üretime geçti. Başta İsveç olmak üzere Avrupa ülkelerinde öldükten sonra gömülmek değil yakılmak isteyenlere ihracat yapan 5 şirketten biri oldu.

İsveç'in Ölülerini Sivas Yakıyor
 Türkiye'de faal krematoryum olmaması nedeniyle ihracata yoğunlaşan firma, Avrupa'da ilk 5 üretici arasındaki yerini aldı.
NTV'nin haberine göre Türkiye'de kremotaryum yok. Sivas gibi bir şehirde krematoryum üretimi bu nedenle tuhaf karşılanmış.

SERİ ÜRETİME KARAR VERDİK
Firmanın Ar-Ge Proje Direktörü Hadi Kalkan, "2 sene Ar-Ge çalışması yaptık. Karlılığına baktığımızda seri üretime karar verdik. Sivas'ta yan komşumuz bile bu nedir dediğinde açıp gösterdiğimizde yarım dakika susuyor, anlamaya çalışıyor. İstanbulda yapsaydık bu kadar tuhaf karşılanmazdı" diye konuştu.

Sivas'ta krematoryum üretip Avrupa'ya satıyorlar VİDEO


ÖLDÜKTEN SONRA YAKILMAK İSTEYEN 8 BİN KİŞİ VAR
Türkiye'de öldükten sonra yakılmak isteyenler var. İmza sayısı 8 bini buldu. Firma yetkililerine göre Türkiye'de krematıryum için yasal engel yok. Öldükten sonra yakılmak isteyenlerin ödemesi gereken para 4 bin 500 lira. Cihazın maliyeti yurtdışında 300 bin dolar. Türkiye'de ise 150 bin dolar.
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 12:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
YUSUF
YUSUF - 7 yıl Önce

Sivasada zaten bu yakisir nedeolsa Madimak tecrubesi var

SIRADAKİ HABER

banner6