İsveç'in kuzey ve güneyi elektrik konusunda iki farklı ülke gibi

Enerji maliyetleri ve elektrik faturalarındaki artış İsveç'in güneyinde yaşayan vatandaşların cebini yakmaya devam ediyor.

İsveç'in kuzey ve güneyi elektrik konusunda iki farklı ülke gibi

Yapılan bir karşılaştırmaya göre, İsveç'in kuzey kesimi ile güneyi arasında elektrik fiyatı ile ilgili farklar adeta iki farklı ülkeyi andırıyor.

İsveç'in kuzeyinde elektrik fiyatı bir kilovat saat 8,38 öre iken güneyde bu fiyat 5,8 kron'u gördü.

Nefesleri kesen fiyat farkı yüzde 6.783 olarak çıkıyor.

Elektrik piyasası analisti Christian Holtz, aradaki farkın aşırı olduğunu söyledi.

Pazartesi günü, elektrik fiyatı Skåne, Blekinge ve Småland'ın bazı kısımlarını içeren SE4'te yaklaşık 5,8 kron spot fiyatla yeni bir rekora ulaştı.

Aynı zamanda, SE1'e dahil olan Norrbotten'de fiyat bir 8.38 öre idi.

Merlin&Metis elektrik piyasası analisti Christian Holtz, "Çok büyük farklar var. SE1'deki fiyat çok daha düşükken, SE4'te şimdiye kadar sahip olduğumuz en yüksek fiyatın birleşimidir" ifadeleri kullandı.

Bu kış çok zor geçecek.

Christian Holtz, kuzeyde çok fazla elektrik üretirken, birkaç nükleer güç reaktörünün kapatılması nedeniyle güneyde üretimin azaldığını ve fiyatların buna bağlı olarak yükseldiğinin altını çizerek, kışın çetin geçeceğine vurgu yaptı.

Avrupa genelinde olduğu gibi, İsveç'te de enerji maliyetlerinin özellikle Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle aşırı yükseldiği konusunda herkes hemfikirken aynı şekilde Putin suçlanıyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2022, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6