banner198
banner180

İsveç'in büyük bankaları zenginlerin kirli paralarını aklamış

İsveç'in en önemli bankaları Nordea, Swedbank ve Handelsbanken, zenginlerin ve futbolcuların yaptığı kirli işlerin parasını aklamakla suçlanıyor.

İsveç'in büyük bankaları zenginlerin kirli paralarını aklamış

Zenginlerin yaptığı kirli işleri ortaya çıkaran yaklaşık 11 milyon belgelik sızıntı spor dünyasında da büyük yankı uyandırdı. Aralarında Türkiye'den de pek çok oyuncunun yer aldığı belgelere göre yıldız futbolculara ait off-shore hesaplar dikkat çekiyor. Bu hesaplar üzerinden zenginlerin kara para aklamasına yardımcı olan İsveç bankaları da suçlamanın odağında.

BU İŞİ 40 YILDIR YAPIYORLARMIŞ

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Panama merkezli "Mossack Fonseca" ya ait 2.6 terabayt boyutundaki dosyanın sızmasıyla birlikte firmanın 40 yıl boyunca yaptıkları da ortaya çıktı. Kara para aklamadan, mal varlıklarını saklama ve vergi kaçırmaya kadar pek çok hizmetin nasıl yapıldığı gözler önüne serildi.Müşterileri arasında Platini ve Messi'nin gibi çok önemli isimleri barındıran firmadan çıkan belgelere göre Brezilya, Uruguay, İngiltere, Sırbistan, Hollanda, İsveç ve Türkiye'de oynamış pek çok futbolcunun da bu kuruluşla bağı olduğu ortaya çıktı.

MESSI İLE BABASI OFF-SHORE ŞİRKETİ KURMUŞ

Lionel Messi ve babası Jorge Messi'nin şirket aracılığıyla Panama'da Mega Star Enterprises ismiyle bir off-shore şirketi kurdukları ve buraya 4,6 milyon Euro gönderdikleri belirtildi. Platini'nin de 2007 yılında bir off-shore şirketi kurduğu ve yüklü hesap hareketleriyle dikkat çektiği de 11 milyon belgelik sızıntının en önemli parçaları arasında yer alıyor.

OFF-SHORE ŞİRKET NEDİR?

Kelime anlamı olarak kıyıdan uzak anlamına gelen offshore, ekonomide kaba bir tabir ile vergiden uzak anlamına geliyor. Vergilerin yüksek olduğu ülkelerde yaşayan vatandaşlar, vergi ödememek için ticari faaliyetlerini o ülkenin dışında sürdürerek vergi ödemekten kurtulurlar.

MOSSACK FONSECA NEDİR?

Hukuk firması olarak faaliyet gösteren Mossack Fonseca, offshore şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti veriyor. Uluslararası ölçekte faaliyet gösteren firmanın sicil kaydı ise Panama'da.

SIZDIRILAN BELGELERİN İÇERİĞİ NEDİR?

Toplamda 11,5 milyon Mossack Fonseca dokümanı sızdırıldı. Dosyaların toplam boyutu 2,6 terabayt. "Panama Belgeleri" olarak yayınlanan belgelerde siyasetten, spora kadar pek çok alandaki önemli ismin offshore hesaplarına ait belgeler yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6