banner180

İsveç, gidebilirsiniz dedi ama İsviçre'den izin çıkmadı: Peki hangi ülke vatandaşları İsviçre'ye seyahat edebilir?

Geçtiğimiz günlerde İsveç vatandaşlarına İsviçre'de dahil olmak üzere 10 ülkeye seyahat edebileceklerini açıkladı. Ancak İsviçre, İsveç'te dahil olmak üzere, İskandinav ülkelerine seyahat yasağını devam ettirme kararı aldı.

İsveç, gidebilirsiniz dedi ama İsviçre'den izin çıkmadı: Peki hangi ülke vatandaşları İsviçre'ye seyahat edebilir?

Koronavirüs salgını döneminde sınırlarını tüm dünyaya kapatan Orta Avrupa ülkesi İsviçre, 15 Haziran'dan sonra Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin karantina kuralları ve seyahat yasaklarını gevşetmesiyle birlikte bu konuda bazı değişiklere gitti.

AB Komisyonu 1 Temmuz'dan itibaren 15 ülkeyi güvenli ilan ederek bu ülkelerin vatandaşlarının Schengen sınırlarına seyahat etmesine izin vermişti.

İsviçre genel olarak AB'nin seyahat kısıtlamalarına yönelik izlediği politikalara benzer kararlar aldı.

Buna göre Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay ile birlikte AB'ye üye olup Schengen dışında olan Bulgaristan, İrlanda, HIrvatistan, Romanya ve Güney Kıbrıs vatandaşları İsviçre'ye seyahat edebilecek.

Ailesi İsviçre'de yaşayan ya da İsviçre vatandaşı olanlar ise hangi ülke vatandaşı olduklarına bakılmaksızın ülkeye girişine izin verilecek.

ABD ve İskandinav ülkelerine seyahat yasağı devam ediyor

Öte yandan Balkan ülkeleri Sırbistan ve Karadağ da bu kategoride yer alarak seyahat yasağı kapsamına alındı.

İsviçre, 15 Haziran'da AB ülkelerine seyahat yasağını kaldırmış ancak İskandinav ülkeleri Norveç, Finlandiya ve Danimarka bu kapsam dışında kalmıştı.

İsviçre AB ülkeleri harici diğer ülkelere seyahat yasağını devam ettiriyor. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye de yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6