İsveç bozuk paraları hayır için harcayacak

Yakın gelecekte nakit ödemeleri tamamen kaldırmayı hedefleyen İsveç`te tedavülden kalkacak bozuk paralar çocukların ihtiyaçlarına harcanacak.

İsveç bozuk paraları hayır için harcayacak
 İsveç Merkez Bankası Riksbank'ın bozuk paraların tasarımını değiştirme kararının ardından 1,6 milyar kron (200 milyon dolar) değerindeki bozuk para yakında tedavülden kalkacak.

Change for Change(Değişim için Değişim) adlı hayır kuruluşu bu parayı kendi projelerinde kullanmak istiyor. Bu nedenle  İsveçlilerden kavanozlarda, kumbaralarda biriken, koltuk arasına kaçan tüm bozuk paralarını kendilerine iletme yönünde çağrı yapıyorlar. 

Geçerliliği ağustos sonuna kadar sürecek bozuk paralar için zaman daralıyor. Dünyanın en eski merkez bankası, İsveç halkından 1,2 ve 5 kronluk bozuk paraları kendilerine iletmesini istiyor. Banka, 2,6 milyar kron bozuk para toplayacaklarını tahmin ediyor.

Kampanyalarını duyurmak için farklı şirketlerle çalışan Change for Change de paraların toplanması için elçiler tayin etti. Tahmini 10 milyon krona ulaşması beklenen miktar, çocukların ihtiyaçları için harcanacak.

Tüm ödemelerde dijitalleşmeye geçmeyi planlayan İsveç'te Riksbank, yeni bozuk paraları nikel maddesini kullanmadan daha küçük ve daha hafif basacak. İsveç, Avrupa’da 1661 yılında kağıt para kullanmaya başlayan ilk ülke unvanına da sahip.


Bloomberg International
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6