İşsizlik İsveç’te göçmen kökenlileri vuruyor

Son yayınlanan raporlara göre İsveç’te işsizlik, göçmen kökenli vatandaşlarda beş kat daha yaygın.

İşsizlik İsveç’te göçmen kökenlileri vuruyor
 Geçtiğimiz Pazartesi günü İsveç İstihdam Bürosu’nun açıkladığı yeni rakamlara göre, İsveç’te genel işsizlik yüzde 7.3 oldu. Ancak işsizliğin İsveç vatandaşları arasındaki yaygınlığı, kökene göre farklılık gösteriyor. Son verilere göre göçmen kökenli olan İsveçliler arasında işsizlik yüzde 21.8 iken, göçmen kökenli olmayanlarda sadece yüzde 3.9.
İstihdam Bürosu’ndan Annika Sunden’a göre, İsveç’te işgücü piyasası büyüyor fakat bu büyüme yeterli değil: “Hala çok güçlü bir istihdam artışımız var. Aynı zamanda, işgücü piyasasına girmek isteyen daha fazla insan var. Bu da işsizlik rakamlarının biraz artmasına sebep oluyor. Bu geçici bir trend, daha zayıf bir işgücü piyasasının bir işareti olarak görülmemeli. Birçok insanın eğitimsiz olması İsveç işgücü piyasasında sürdürülebilir bir şey değil.”

Ancak işsizliğin, İsveç kökenli olmayan İsveç vatandaşlarında neredeyse üç katı daha yaygın olması akıllara ayrımcılıkla ilgili soru işaretlerini getiriyor. 2014 yılında OECD tarafından yayınlanan ve İsveç’teki göçmen entegrasyonu sistemini inceleyen rapora göre, İsveç’te göçmenler ve göçmen kökenlilerde işsizliğin daha yaygın olmasının ana sebebi ayrımcılık değil.

Rapora göre, işsizlik oranları arasındaki bu uçurumun temel sebebi, göçmenlerin temel becerilerinin ve İsveççe dil bilgilerinin zayıf olması. İkinci sırada ise bununla da bağlantılı olarak, kendi ülkelerinde aldıkları eğitimin ve diplomaların İsveç’te bir geçerliliği veya bir denkliğinin olmaması geliyor. Üçüncü sırada işgücü arzının taleple uyuşmaması yer alırken göçmenlere göre ayrımcılık listede ancak dördüncü sırada yer bulabiliyor.

Ancak yine rapora göre, her ne kadar işe alım esnasında göçmenlere karşı tespit edilmesi kolay bir ayrımcılık yaşanmıyor olsa da uzun vadeli ve daha kurumsal bir ayrımcılık söz konusu. Göçmenlerin büyük bir kısmı eğitim olanaklarının kısıtlı olduğu okullara gidiyor.

Öte yandan, yine OECD raporuna göre İsveç’teki işgücü piyasasında göçmenlerin eğitimlerine ve oryantasyonlarına yönelik işlerin yetersizliğine de dikkat çekiliyor ve bu tip işletmelerin kurulmasına devlet desteği verilmesi yönünde tavsiye veriliyor.

Yine rapora göre, göçmenlerin fazlasıyla yeterli olduğu işlere yönlendiriliyor bu da işgücü piyasasında zincirleme bir etkiye sahip oluyor. Örneğin lise mezunu bir göçmenin yapabileceği iş için üniversiteli göçmenler istihdam ediliyor. Böylece lise mezunu göçmenler kendilerine uygun işlere girmek yerine vasıfsız işlerde çalışıyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6